| Lukasz a întrebat:

Salutare.
De aproape o săptămână am rămas fără gust și miros.
Încă de joi am simțit că ceva e neînregulă cu gustul pe care îl aveam când mâncam. Vineri abia de mai simțeam ceva, iar de sâmbătă nimic.
La medic nu am fost, testul nu l-am făcut, dar alte simptome nu prezint, tot ce pot spune e că tatăl meu a fost destul de răcit acum câteva zile, dar i-a trecut.
Așadar, nici eu nici mama nu avem nici gust nici miros, dar alte simptome nu prezentăm. Poate fi vorba de o răceală? Sau am contactat virusul de undeva?
La mine e prima dată când îmi pierd simțurile acestea, iar mama o pățește de fiecare dată când răcește, sunt nedumerit.
Sunt metode de a mi le recăpăta cât mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In plina pandemie de covid cu 3 cazuri de genul in casa tu te mai gandesti la raceala si nu la covid?

| johnnny123 a răspuns:

Tu in general esti un ipohondru extrem care se ingrijoreaza pentru fiecare piscatura de tantar, iar acum, cand ai motive REALE de ingrijorare, eziti sa mergi sa-ti faci testul.

Cine sa te mai inteleaga...

| Legion7X a răspuns:

O răceală simplă trece într-o săptâmână maxim, cu medicamente banale, paracetamol sau pliculețe de teraflu+ câteva căni cu ceai. După o săptămână, Dacă ai aceeași simptome fă testul COVID. Este posibil să fi infectat, fără a ști de unde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai o saptamana acasa ca revine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la medic. Am avut aceleasi simptome... fara gust, miros si cand am facut testul a iesit pozitiv. Cat mai repede fa-ti testul.

| Freydis a răspuns:

Într-adevăr că de la răceală poți să îți pierzi simțul gustului și al mirosului, dar poate să fi contactat și virusul. Ai putea discuta și cu medicul, să vezi el/ea ce părere are.
Ai încercat să miroși mirosuri puternice (parfumuri tari) sau sa guști chestii iuți (ardei iuți) sau acre (lămâie)?
Dacă nu îți revin simțurile, ea mai bună recomandare este să faci un test.