| InspectorGadget a întrebat:

Salutare
de cateva zile mi-au aparut in gura niste bubite albe mici si cand le ating ma dor, sunt albe si mici si habar nu am cum au aparut voi stiti ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdanovici24 a răspuns:

Acele "bubiţe" se numesc stomatită. Stomatita este o infecţie care apare în gură.Eu de câte ori am avut m-am dat cu albastru de metilen.Du-te la medicul de familie sa-ti deie ceva "solutie".Nu trebuie sa te sperii. Apropo, stomatita apare în caz că nu te-ai spalat pe dinti demult sau apare dupa o raceala.Salut! Funda?big grin

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic. Nimeni de aici nu-i medic si oricum consultatii pe net nu-i bine.

| Ddeliaa a răspuns:

Cel mai probabil e de la fructe/legume nespalate sau poate ca nu te-ai spalat pe maini. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de afte bucale!

Badijonările cu glicerină boraxată ar trebui să te ajute la tratare şi vindecarea completă în 2-5 zile.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.clarisse.ro/wp-content/uploads/2013/03/afte-bucale-laser.jpg

http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/tratamentul-aftei-bucale

http://www.romedic.ro/aftele-bucale-ulcerele-bucale-stomatita-aftoasa

http://www.ymed.ro/......tratament/

Toate cele bune.

| InspectorGadget explică (pentru bursuc001):

Mersi
se pare ca ai aveti dreptate sunt afte bucale

| bursuc001 a răspuns (pentru InspectorGadget):

Mda, bănuiam euwinking

Oricum, şi @Bogdanovici24 avea dreptate : Aftele bucale = Stomatită aftoasă happy

Multă sănătate.

| Lolităăăă a răspuns:

Poate e o infectie.

| maradona10 a răspuns:

Simplu : glicerina boraxata poti s-a o achizitionezi de la farmacie. daca te dai de 2 ori pe zi iti va trece foarte repede success ( mergi la sigur cu moa )

| RaduBoss98 a răspuns:

Sunt afte?

| InspectorGadget explică (pentru RaduBoss98):

Nu sunt cum am mai spus albe si mici si ma ustura

| InspectorGadget explică:

Multumesc tuturor pentru ajutorul acordat, trebuie sa recunosc ca mi-am uitat pasta si cu periuta in alta locatie dar cand am sa plec maine trec si pe la farmacie (Catena Farmacia Inimii)si ma si spal pe dinti asta se intampla cand uitam

| DumiY a răspuns (pentru InspectorGadget):

Buna!
Eu una zic ca sunt afte bucale.(am avut si eu)
Albastrul de metil, glicerina boroxaa ajuta mult.
Poti face si gargara cu apa si bicarbonat dar sa NU inchiti apa.

Pa, pa!

| Meresescu_Raluca_1993 a răspuns:

Glicerina boraxata ( de la farmacie ) e cel mai bun remediu :*

| Munnich_Madalina_1996 a răspuns:

Pot sa fie afte cu puroi, cel mai bine e sa mergi la un doctor happy