| Celcestietot a întrebat:

De ce atunci când iau ochii de pe display-ul/ecranul a ceva (PC,TV, Telefon) îmi rămâne conturul ecranului (mai mult se întâmplă noaptea, dar ziua mi se întâmplă câteodată când stau ca de exemplu și 10 secunde cu privirea, de exemplu la un geam, și mai ales daca este luminos, atunci când iau privirea de la geam și o duc in alt loc îmi rămâne conturul vreo câteva secunde sau puțin mai mult și după dispare. Asta mi se întâmplă mai mult când este luminos spre foarte, afară. Alt fapt ar fi că doar când este foarte luminos afara ca de exemplu primăvara sau vara să mă deranjeze la ochi, dar asta cred că li se întâmplă tuturor datorita luminii puternice și la oftalmolog nu am fost până acum dacă vă întrebați, văd chiar bine și să citesc și așa în general, și la distanță scrisul mic, câteodată poate procesez cu vreo 2 secunde mai greu, dar în rest e ok ). Răspundeți dacă știți sau dacă găsiți ceva pe internet legat de asta dați link în comentariu. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

Este posibil sa ai o fotofobie in ceea ce privește deranjul ochilor la lumina soarelui, iar despre ce ai scris in afara de asta as putea sa ți recomand sa vorbești cu un doctor oftalmolog. Este gratuit pe baza unei trimiteri de la medicul de familie. Nu iți face griji, nu te mai vede nimeni "tocilar" dacă ai ochelari, ba chiar acum ai o varietate de rame dacă va fi nevoie sa porți. Succes!

| anonimg a răspuns:

Cred că singura soluție la tine este ca seara să nu mai stai cu ochii într-un ecran luminos.