| KingZen10 a întrebat:

De ce dupa ce termin de fumat orice tigara fie ca e de 1 sau de 4 etc., fie ca trag doar 2 4 fumuri amețesc timp de 5 minute, nu sunt începător, rar mi se întâmplă sa nu amețesc deloc.Care e explicația? Vă rog nu răspundeți cu răutate știu că nu e bine ceea ce fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Cauza ametelilor tale este fumatul! In momentul in care inspiri fumul de tigara acesta ajunge la nivelul plamanilor acolo unde substantele toxice pe care fumul le contine trec in sange si de la acest nivel aceste substante sunt transportate la inima. De la inima tot prin intermediul circulatiei sangvine, substantele ajung la creier acolo unde determina aparitia unor modificari in functionarea optima a sistemului nervos, in acest proces fiind afectat si cerebelul. Avand in vedere ca cerebelul ("creierul mic" asa cum este cunoscut in popor) are rol in mentinerea echilibrului, este normal sa apara acele ameteli din moment ce si acesta este afectat/functionarea lui este incetinita de substantele toxice ajunse la acest nivel! Ca si o curiozitate, dupa ce substantele toxice trec in sange la nivel pulmonar, acestora le trebuie intre 7 si 10 secunde sa ajunga la creier! Sper ca ai inteles!

2 răspunsuri:
| YoULoVeAnGeL a răspuns:

Esti sigur ca nu esti incepator? De cat timp fumezi? Si in ce circumstante? Daca fumezi foarte devreme sau pe burta goala clar ametesti.

| GeoVus a răspuns:

Cand fumezi sa ai o sticla de cola si nu mai ametesti.