| nda a întrebat:

Salutare. De ce nu pot purta lentile de contact colorate? La ochiul drept am sferic +3 cilindru +1, 50 si prisma 75°. La ochiul stang am doar sferic +3. Medicul mi-a zis ca nu crede ca as putea sa port lentile colorate... deci nu m-a lamurit ca nici el nu era sigur. Oricum o sa cer parerea altui medic. Dar pana atunci, daca aveti voi idee, va rog explicati-mi si mie sa inteleg si eu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca un medic nu este sigur de asta, de ce crezi ca am sti noi?

| nda explică (pentru darrio2007):

Ti se pare normal ca un medic sa iti spuna ca nu stie, nu e sigur, poate da, poate nu? Cum spuneam... o sa cer parerea altui medic sa-mi zica daca se poate sau nu. Dar pana sa pot face alta consultatie, adica sambata, poate mai e cineva care poarta lentile de contact colorate si are aceleasi defecte de vedere ca si mine, sau a vrut sa poarte si medicul nu i-a prescris. Apropo, lentile normale mi-a prescris fara ezitare...cand l-am intrebat de colorate l-am bagat in ceata.

| darrio2007 a răspuns (pentru nda):

Tu vrei sa arati bine in fata altora sau vrei sa iti imbunatatesti vederea? Ceva stie el de nu iti recomanda lentile colorate.

| nda explică (pentru darrio2007):

Eu nu am nicio sansa sa-mi imbunatatesc vederea decat prin operatie. Evident ca le vreau colorate pentru aspect. Daca stie el ceva, poate sa-mi spuna si mie, ca d'aia e medic. Sau e secret?

| darrio2007 a răspuns (pentru nda):

Nu vad ce secret ar fi. Ar trebui sa mergi si la alt medic.