| Namesugar a întrebat:

De ceva timp am o ciuperca la unghia de la picior.Fac tratament cu Exoderil. As vrea sa va întreb cum pot masca aspectul dizgrațios al unghiei infectate ținând cont că sunt băiat și nu pot să îmi dau unghiile cu ojă...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inamicul la indemana impotriva ciupercilor este BICARBONATul de sodiu.
Cu o solutie apoasa de 1 lingurita cu vatc dizolvat bine in 100-150 ml apa dai bine peste unghia infectata, de 2-3 ori pe zi si lasi sa se usuce.
Cu o carpa imbibata tot in acelasi solutie de bicarbonat stergi bine interiorul incaltamintei pe care o porti, pentru dezinfectare.
Pentru a nu se vedea, iei ciorapi subtiri (de glezna) pe picioare, facute DOAR 100% BUMBAC. Dupa spalare clatesti ciorapi tot in solutia de bicarbonat, dua care lasi sa se usuce.
Daca faci procedura cum trebuie, scapi de ciuperca definitiv in 3-4 saptamani.
Evident, cand se termina solutia, vei face o doza noua. happy

Sanatate multa!

| Plato a răspuns:

Da nu poti purta pur si simplu sosete? Mergi la strand deja sau ce?
Poti pune un plasture daca e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mergi in papuci la scoala?
Banuiesc ca nu,
Si afara nu stiu daca e inca asa cald.
Dar daca da, pune un urgo peste, si inventezi o poveste cum ca ai vrut sa salvezi o pisica de la moarte, din fata masinii, si ai sarit in fata ei, ai salvat-o, dar cand sa te feresti si tu, te-a prins un pic roata pe picior.
O sa fii un erou laughing