| Green0227 a întrebat:

Salutare!... De o luna am fost diagnosticat cu ulcer duodenal si momentan iau pastile. Pe fisa medicala scrie evitarea efortului fizic. Medicul de familie mi-a spus ca efort fizic in sensul de a ridica sau a cara!
Cu toate acestea, am voie sa joc fotbal sau handbal?
Medicul de familie a zis ca da si ca evitarea efortului fizic era in faza acuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu, nu ai voie deoarece și acolo pui efort fizic.

Îți dau un exemplu :
Iubitul meu are operație dublă pe inima și nu are voie sa facă efort, însă el are un loc de munca unde este obligat să facă efort.

Ma refer ca el știe ca e bolnav dar asta nu l face sa nu îți trăiască o viata, o familie etc.(face și sală, joaca și fotbal etc. În ciuda faptului ca el este bolnav și medicul i-a spus sa nu facă efort el se simte bine și își asuma responsabilitatea.Trebuie sa fi optimist.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să joci recrețional, fără eforturi prea mari.