| alexboss2020 a întrebat:

De vreo 2 zile mi se zbate putin ochiul stang, azi nu m-ai mi se zbate asa de rau! Oare o fii din cauza ca am fost foarte obosit? Nu am dormit suficient! Credeti ca ar trebui sa ma duc la un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Cum s-a mai zis, este din cauza unui posibil deficit de magneziu, ia supliment de magneziu 1 luna. Poate fi si de la oboseala desigur. Oricum va trece, chiar si de la sine.Numai bine!

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Vrei sa spui se zbate pleoapa. ochiul nu are cum.
In 99% din cazuri ai ceva carenta de magneziu.
Ia magneziu pliculete 3 zile - 1 plic pe zi [ costa cam 1 leu /plic].
Poate trece de la sine de asemenea, dar nu risti nimic daca suplimentezi 3 zile cu ti-am zis.
Si fireste, incearca sa dormi macar o ora in plus, lipsa orelor de somn suficiente producE ceva schimbari in organism si corpul ne da semne ca e ceva in neregula -gen spasmele astea de le ai.
Sanatate!

| Tuderlus a răspuns:

Nu trebuie sa te duci la un doctor este de la oboseala probabil ai stat foarte mult in fata calculatorului.

| Vasilica_Ionăşcuț_1999 a răspuns:

Nu, nu cred ca este treaba de doctor aici. Se explica de la sine ca din cauza oboselii ți s-a zbătut ochiul stâng. Poate ești și stresat, încearcă sa dormi nopțile sa te odihnești sau cel puțin lasa-le ochilor odihna din toate aparatele astea care le distrug. Totul o sa iti treacă.

| AlinIonutPavel a răspuns:

Este mai rau decât iți imaginai.Aşa îşi spun majoritatea românilor. La noi, ochiul drept care se zbate mai este interpretat ca semn al unei naşteri în familie, pe când ochiul stang semn aduce numai ghinion – fie va avea loc un deces în familie, fie pur şi simplu o să-ţi meargă rău o perioadă. Sper ca ti-a fost de ajutor!