| sssSnake a întrebat:

Salutare

Deci, as avea o intrebare despre sala de forta.De 2 zile am inceput sala, dar am avut o pauza intre ele de o saptamana(racit). As vrea sa ma apuc mai serios, si as vrea sa stiu un progam de sala, cu exerciti, cate ore sa stau in sala de forta, cate zile pe saptamana, ce exerciti, si mare intrebare... sa iau proteine sau alte suplimente? (nu stiu daca va ajuta cu ceva, am facut 5-6 ani de karate, poate e ceva folositor).
Am 16 ani, 1.70, 52 kg,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Antrenamentele se fac progresiv.
În prima săptămână faci de două ori, câte o oră; a doua săptămână de trei ori tot câte o oră; din a treia săptămână poţi creşte perioada antrenamentului cu încă o oră, etc.
Toate aceste etape sunt pentru a preveni febra musculară.
După o lună de zile te poţi antrena şi zilnic câte două ore.
Alimentează-te sănătos cu fructe şi legume proaspete, brânzeturi şi lactate, ouă, carne de pui-peşte-vită-curcan, sucuri naturale făcute în casă (nu siropuri, ci cele fresh), zahăr brun din trestie de zahăr, miere naturală de albine, ceaiuri depurative, prăjituri făcute în casă, etc.
Exclus suplimentele pe bază de proteine, etc. După ce ai să te laşi de sală ai să "te deformezi" dacă iei astfel de suplimente.
Şi dup ce ai să te laşi de sport şi ai avut o dietă echilibrată tot bine ai să arăţi.
Spor la antrenamente.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| Bishop a răspuns:

Fa in fiecare zi cate 2 ore, sau o zi da una nu (pentru ca o sa ai febra musculara dupa o zi de sala) si nu iti face probleme de exercitii, iti arata instructorul, si de obicei se fac 4 serii a cate 15 exercitii. Eu zic sa nu ei proteine, nu sunt sanatoase. Baftawinking

| sssSnake explică:

As mai avea o intrebare... daca fac exerciti cu bara(sau cu alceva) dar le ridic peste cap...imi afecteaza cresterea sau deformarea coloaneI?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inceput sala de 2 zile dar ai facut o pauza intre ele de o saptamana? Esti... magnific!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
Nu-ți afectează coloana dacă sunt făcute corect, spatele tău trebuie să fie cât mai drept și te dezvolți armonios.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 16 ani 52 kg esti ft slab ia si mananca si chiar daca esti racit poti face sala doar ca sa faci un antrenament mai slab