| BaciuFlorin a întrebat:

Salutare, din ianuarie ma confrunt cu simptome si nicio boala, am mai postat odata, intre timp am facut investigatii care spun ca sunt perfect sanatos, in prezent ca simptome am: dureri de cap, mici punctulete in campul vizual, un floater in campul vizual, obiectele luminoase imi raman imprimate pe retina, cateodata si forma obiectelor, dureri musculare sunt foarte dernjante zi de zi, imi distrag concentrarea, tin sa mentionez ca port ochelari cu dioptrii -1.50 la ochiul stang si la ochiul drept sf -1.25 cyl -2.50 si ax 175 pe langa la acest ochi am si lentila de contact -4.50 cu toate vad in ceata la distanta.
Am facut teste de sange, ORL, oftalmologie, psiholog, ecografie Doppler, etc. Totul indicând ca este perfect
Curand am facut si un RMN cerebral rezultatul fiind:
Fara modificari importante de semnal la nivelul structurilor cerebrale sub-/supratentoriale.

Structuri craniene normal pozitionate.

Sistem ventricular cu dimensiuni in limite normale, situat pe linia mediana.

Etaj infratentorial:

Amigdale cerebeloase in pozitie normala. Absenta anomaliilor de semnal la nivelul emisferelor cerebeloase sau trunchiului cerebral. CAI simetrice bilateral.

Regiune sfenoidala si orbite:

Loja selara, glanda hipofiza si tija pituitara cu pozitie si dimensiuni normale, fara anomalii de semnal.

Cisterna optochiasmatica si sinus cavernos cu aspect in limite normale.

Artere carotide interne intra-/supracavernoase simetrice.

Ambe orbite, nervi optici/grasime retrobulbara fara anomalii de semnal.

Sinusuri paranazale si celule mastoidiene cu pneumatizare si dezvoltare in limite normale.

CONCLUZII:

In limite normale.
Urmeaza sa merg la neurolog pentru a vedea, cu toate astept si sfaturile voastre in ce directie sa o iau cu aceste probleme, eu am ajuns sa cred ca este sindromul vizual Snow, totul a plecat de la un atac de panica, cu toate astept si părerile voastre la ce doctor sa mai incerc, va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca e neuro dar nu-s specialist.

| Violleta2022 a răspuns:

Toate aceste simptome apar cand petreci mult prea multe ore cu ochii pe ecrane electronice.
Practic vederea este afectata, creierul obosit, apar ameteli sau dureri de cap, tulburari de vedere. Daca continui sa petreci multe ore in fata ecranelor electronice apar si alte stari: de voma, ameteala, stari de rau, vertij, anxietate samd.
Ce poti face?
Elimini in totalitate statul pe computer, tableta sau telefon.
la telefon doar vorbesti sau raspunzi, la computer verifici emailul si atat.
Se impune o pauza drastica, de la orice electronic care iti afecteaza vederea si creierul. Ulterior in cateva saptamani cand iti revii, poti sa te limitezi la 1- maxim2 ore pe zi.

| Jus7t a răspuns:

Vezi să nu ai nevoie de ceva exerciții de ortoptică, acolo ai fost? Nu strică un control.
Eu cu o presiune la cap ce a necesitat un CT am fost la neurolog, apoi trimis la ORL și de acolo la oftalmologielaughing Dumnezeu cred ca mi-a scos în cale un doctor care are un băiat cu aceeași problema, zdrențele celelalte erau proaste cu spume și ma trimiteau acasă.
La stat sunt multe panarame, trebuie sa le bagi în gura ceva sa te facă sănătos, la privat te duci dacă poți, dar sper sa dai de doctori ok la stat.

| BaciuFlorin explică (pentru Jus7t):

Am posibilitatea si la privat, nu am auzit de ortoptica, abia stiu pe lume învârt

| Jus7t a răspuns (pentru BaciuFlorin):

Mergi la ortoptica, nu e nimic complicat, mergi acolo și vezi dacă ai vreo problema cu convergenta, asta se corectează cu exerciții.
Cere la mu.istii aia sa te trimită sau mergi direct tu la privat, dacă e de acolo problema scapi de ea.

Răspuns utilizator avertizat