| Gaby11RO a întrebat:

Salutare! Doresc să întreb dacă există vreo alternativa la analizele generale pentru a evita recoltarea probelor de sânge(mă refer la alternative posibile: salivă, urină etc.) Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu, sunt analize care se fac doar din probe de la sange, saliva si urina nu sunt suficiente nu acopera mare lucru de exemplu daca faci analize pentru trigliceride-nu au nicio treaba, sau VSH TSH, analize pentru ficat etc

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu exista!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Analizele de sânge se fac... Din sange.

| Floridori a răspuns:

Depinde de tipul analizei.Asta pentru ca termenul de "analize generale" este usor vag.
Poti face urocultura/sumar de urina, pentru care evident va trebui sa duci probe de urina.
Dar daca te referi la analize ca de exemplu: hemoleucograma, glicemie, ALT, GPT, TGP, AST, GOT, TGO, TSH etc., acestea necesita recoltarea de sange.
Analizele pentru care se necesita sange, in general nu se pot inlocui cu analize cu recoltarea altor probe.
Cazurile sunt putine si cu siguranta nu intra in categoria "analize generale".