| AndrP a întrebat:

E bine daca la 18 ani, am 62 de bătai pe min?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca sunt batai ale inimii, in modul de repaus, e bine.
Daca e vorba de altceva (pumni, palme, etc), e de rau. happy

Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta, 60 batai de inima (puls) cu tensiune arteriana pana la 120/80, masurat in stare de totala relaxare (timp minim 10 minute) este perfecta.

Tot la varsta ta, dupa un efort sustinut (de exemplu alergare intensa) pulsul poate urca pana la 90-100/minut, iar dupa 10 minute relaxare trebuie sa scada in jur de pulsul de relaxare (imtre 60-70).
Daca pulsul scade la aceasta valoare in timp mai indelungat (20-30 minute dupa efort), atunci corpul tau n-are antrenament fizic suficient.