| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, este bun pulsul de 80-85 in pozitia orizontala, 100-110 in picioare si in pozitia de șezut 89-95? 14 ani 1, 66m si 73kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Musafuka21 a răspuns:

Pulsul in repaus trebuie sa fie intre 50, 60 - 100. Nu e nimic in neregula cu pulsul tau. Daca te preocupa chestia asta poti sta de vorba cu medicul de familie si eventual un consult daca te supara sau ai ceva simptome. Ai ceva simptome?

5 răspunsuri:
| Mihai8767 a răspuns:

Te stii cumva anxios?

| Musafuka21 a răspuns (pentru Mihai8767):

Nu sunt anxios

| Musafuka21 a răspuns (pentru Musafuka21):

Nu nu am nici un simtom, apropo acum 2 zile am fost la medicul de familie pentru ca aveam pulsul ridicat, mi-a dat concor cor de 2, 5 si mi-a zis sa revin peste 5 zile. Daca eu ma simt bine gen nu mi e rau dupa ce le iau au cu ce sa ma afecteze daca am 14 ani?

| Mihai8767 a răspuns (pentru Musafuka21):

In principiu nu. Si din cante stiu concor nu prea are efecte adverse. Incearca ceva pe baza de magneziu pentru ca ajuta foarte mult inima da sa nu exagerezi, iei o perioada de 2-3 saptamani dupa care o pauza de 3-4 luni. Si inceraca pe cat posibil sa eviti bauturile acidulate in general cola si energizantele, si sa manaci sanatos, sa faci sport(juma de ora de alergat usor e destul). Toate cele bune

| Musafuka21 a răspuns (pentru Mihai8767):

Eu ies in fiecare zi pe afara cu prieteni acum ma pregatesc sa ies afara pana pe la 11:00 ca eu la 11:15 ma pun la somn, multumesc frumos pentru ajutor! Stateam si ma gandeam seara ca daca am pulsul asta nu e bun, seara faina frate!

| Musafuka21 a răspuns (pentru Musafuka21):

Pulsul in repaus trebuie sa fie intre 50, 60 - 100. Nu e nimic in neregula cu pulsul tau. Daca te preocupa chestia asta poti sta de vorba cu medicul de familie si eventual un consult daca te supara sau ai ceva simptome. Ai ceva simptome?