| NYØ2002 a întrebat:

Eu am o problemă de mic:Eu cred ca sunt alergic la masini, adică mai exact nu suport aerul de la masini! De mic tot vomitam cand stateam in masină! Daca nu vomit atunci imi este rau! Mie mereu mi-a placut sa merg cu trenul,mie mi se parea si mai fain, nu mi-a fost rau niciodata in tren!
De exemplu am fost cu taica-miu undeva cu masina, era ok si la intoarcere mi se facea rau si cand ma puneam in pat tot rau imi era de la masina si trebuia sa stau cateva minute ca sa imi treacă!
Voi ce credeti sunt alergic la masini sau ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Si mama mea e la fel, are rau de masina.In oras ai vazut cum e,toti care au permis,si cei care le merge neuronii putin,stiu ca in oras e stop, semafor, treceri de pietoni, se mai baga unu altul, mai pui ofrana, uneori mai agresiva alteori usor.Nu poti mentine o viteza pentru ca ...booh,cele mai sus mentionate, semafoare stopuri etc.Se ofusca ca domne rau de masina.Pana la urma vad ca sa linistit.Am inteles ca cei cu rau de masina daca conduc ei, numai au rau de masina. Mama mea avand 50 de ani, se simtea f rau cand conduceam, orice smucitura o simtea 'in gat' ca si cand ar fi un nod.Intre timp, cu geamu putin deschis, si cat mai multe drumuri cu masina, si-a revenit, numai are nimic.Noi neavand masina, o avem de 2 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se cheama rau de miscare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E rau de miscare. La majoritatea apare in special cand calatoresc pe distante lungi, pe locurile din spate, mai ales in autocare.
Apare la persoanele care nu au circulat mult cu masina, incepand din copilarie. Eu de exemplu l-am "dobandit" pe la 11 ani, cand parintii nu mai aveau masina, si am facut cateva excursii in conditii foarte proaste (caldura, rabla de autobuz plin de vibratii si lenes la drum). Dupa o excursie groaznica, a inceput sa imi fie rau si in microbuze. Din ce am observat, cu cat merge mai incet rabla, cu atat mi se face rau mai repede. Fiind sofer si eu, daca dau de un carutas care ma duce in frana de motor tot drumul, deja ma albesc la fata.
Si eu prefer trenul, evit cu orice pret transportul public rutier. E si periculos.
Cand conduc eu sau un sofer in care am incredere, n-am nici o treaba.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu esti singurul. Sunt destul de multe persoane sensibile, care trec prin aceleasi stări de rău in timpul călătoriilor. Te confrunti cu rău de mișcare, care poate include răul de mașină/autocar, de avion, de mare etc.
http://www.medlife.ro/......-tratament
Sau, mai pe inteles, aici
http://www.helpnet.ro/raul-de-masina.html

Se rezolvă cu usurință, dar trebuie să cumperi de la farmacie niște medicamente (in formă de acadele, pentru copii) și iei una cu 30 min inainte de călătorie.
http://comenzi.farmaciatei.ro/......no-p340404

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si eu sunt alergica doar in mașinile care au cartonase "parfumate". De fapt sunt insecticide pe baza de naftalina, doar le-au parfumat sa poată fi vândute. Altfel cine daca știe ca conțin naftalina le-ar mai cumpăra. Poluare curata!

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sunt extrem de curios de unde scoateti unii idei de genul asta?
adica unde e logica ca cineva sa vanda cartonase cu insecticid si naftalina cand poate vinde cartonase parfumate si atat? Cine s ar cinui si ar cheltui pe asa ceva si de ce?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Eu pot "degusta" chimicalele. Naftalina este cea mai agresiva dintre toate. Întrebând pe unii șoferi de ce apelează la acele cartonase si nu la un parfum mi-au spus ca pe lângă parfum conțin si bactericide, insecticide si fiindcă au de transportat diverse persoane care pot avea diferite boli. De aceea cei mai multi le folosesc, alții fara sa știe ce conțin, cred ca doar parfum. Șoferul de pe microbuzul din satul meu nu le mai folosește, m-a înțeles. Macar ca nu circul mult cu microbuzul, dar posibil fiindcă are si el un băiat alergic știe ce înseamnă aceasta afecțiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti alergic la masini laughing
Ai rau de masina, la drumuri lungi cu masina ti se face greata, eu ma bucur ca nu am asawinking
Alergic erai daca treceai le lângă o mașină si aveai tot felul de stari, stranut etc.
Ai rau de masina nu esti alergic, cunosc multi care au problema asta.

| NY2002 explică (pentru anonim_4396):

Aici poate fi si aerul de masină! De exemplu cand intru putin in masina mi-e greata de la aerul ăla!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NY2002):

Păi asa..Nu ai de ala in masina(parfum de ala la bord )? Ca poate de la ala ti-e rau doar cand intri

| NY2002 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca de la caldura din masina+parfum

| anonim_4396 a răspuns (pentru NY2002):

Deschide geamul.
Dar ai grija sa nu te ia curentul!

| TheRealFantasy a răspuns:

Am avut si eu acelasi lucru, daca e nasoala calatoria si/sau am mancat mult inainte si acum patesc asta cu raul de miscare. laughing
Depinde de masina, cum conduce soferul dar in mare parte e in capul tau si experienta; daca mergi cu prieteni cu masina sau pe rute pe care ai nevoie/iti face placere sa mergi nu va mai fi asa.
Ajuta si sa ai activitate fizica un pic si sa fii hidratat; eu unul cand sunt un pic "obosit" sau am activitate fizica nu mai simt nici un rau indiferent de alti factori. tongue

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Daca o sa ai masina nu trebuie sa ti imputeala in masina si spreiuri
Daca mergi intr-o masina aerisita ai sa vezi ca nu o sa ti se faca asa de repede rau