| Bloock a întrebat:

Salutare, eu pentru a slabi am nevoie de 2400kcal, ajutati-ma si spuneti-mi si mie ce sa mananc sa ajung la numarul ala si ce cantitati de alimente, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Aaa... necesarul zilnic e de 2000. Cu 2400 'slăbești' pe plus.

| Bloock explică (pentru Catrice):

Am 92kg, pentru kg mele sa mamentin imi trebuie 3000

| Catrice a răspuns (pentru Bloock):

Pai ori vrei sa slăbești ori sa te menții?
Treci pe 2000 atunci, oricum nu faci foamea.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

Necesarul cui zilnic? Daca tu ai nevoie de 2000 pe zi, brusc toata lumea e la fel?

| Catrice a răspuns (pentru AnastasiaK):

Aaa... al omului?!
Ah stai ca eu sunt rege si nu medicii au spus ca omul are nevoie de 2000cal, ci eu si ce spun eu e porunca si tot regatul aka lumea trebuie sa facă la fel.hee hee

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

In primul rand, 2000kcal, nu "cal". Asta ca sa para macar ca stii despre ce vorbesti si sa nu semnalizezi prea tare.

In al doilea rand, ala e consumul de referinta al unui adult mediu, dar variaza (si ti-o va zice ORICE medic) de la om la om in functie de greutate, masa musculara, activitate fizica, etc. Tu chiar ai impresia ca un bodybuilder de 1, 90 si 100kg mananca la fel ca unul de un metru jumate si 50kg care sta toata ziua la birou?

| Catrice a răspuns (pentru AnastasiaK):

Si de unde stii ca el e body-builder când înainte întreba daca e nevoie sa meargă la sala ca sa slăbească?
Mănâncă tu 2000kcal sa vezi unde ajungi.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

Nu am zis de el ca e bodybuilder, cum nu am zis nici ca are 50kg. Doar ti-am dat 2 exemple de oameni care nu se incadreaza la "adult mediu", cum nu se încadrează nici el, ca adultul mediu nu are 90kg oricum.

"Mănâncă tu 2000kcal sa vezi unde ajungi." Nu inteleg ce prostie mai vrei sa zici si cu asta. Eu am si zile cu cate 3 antrenamente, cand LOGIC ca la 2000kcal as fi in deficit.

| Catrice a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pai aici e vorba de ăsta de pune întrebarea, om mediu, nu de stiu eu ce culturist.
Ma refeream ca sunt cal nu kcal.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

Pai NU e om mediu la 90kg, ce nu intelegi? Majoritatea oamenilor NU se incadreaza la adult mediu, ori au mai multe ori mai putine kg, ori fac mai multa ori mai putina miscare, etc.

Sunt kilocalorii toata ziua. DOCUMENTEAZA-TE ca nu e greu! E ok sa fii paralel cu anumite domenii cum vad ca esti tu cu nutritia, dar cand nu stii, e bine sa taci in loc sa te faci de ras. Zic si eu.

| Catrice a răspuns (pentru AnastasiaK):

In fine, daca tot ești atat de suprainformata, de ce nu profesezi ca si nutriționist? Zic și eu.
Cu atat mai mult el trebuie sa zică sub acele 2000 ca sa slăbească. Zic si eu.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

Ca nutritionist* nu "ca si" - pe aceeasi logica ar trebui sa ma fac si profa de gramatica acum pentru ca o stiu si pe asta? De ce m-as face nutritionist cand in prezent castig de 2-3 ori mai mult decat unul? happy Nutritia am invatat-o pentru ca imi trebuie MIE in sport.

Si din nou: nu. Un om cu greutate mai mare decat un adult mediu de obicei (excxluzand probleme de sanatate) va avea o rata metabolica mai mare decat adultul mediu (deci mai mare decat 2000kcal) si in ciuda a ceea ce se pare ca ai tu impresia, nu e mai bine sa aiba un deficit cat mai mare. Idealul e sa aiba un deficit de aproximativ 500kcal, deci daca pentru mentinere are nevoie de 3000kcal (lucru pe care el ar trebui sa-l stie mai bine decat tine din moment ce vorbim de corpul LUI), atunci si-a ales foarte bine targetul de 2400kcal.

| Catrice a răspuns (pentru AnastasiaK):

Super, ai atins rank-ul de geniu ca ai descoperit un nou mod de exprimare corect gramatical.
Hmm antrenir de fitness, este? Ca veni vorba... stiu oameni care abia mănâncă (nici n-ajung la 3000 ca ar însemna sa bage in ei) si au suta de kile... de aia ce zici?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Catrice):

1. Nu e un "nou mod de exprimare corect", ci in cazul respectiv era SINGURUL. "ca si" se folosește in cazul unei comparatii (ex: "te comporti ca si un nutritionist"). Cand folosești "ca" avand sensul "in calitate de", "și"-ul de dupa nu reprezinta nimic mai mult decat o greseala.

2. Nu, nu este deloc laughing Din IT imi vine cea mai mare parte din castiguri. Sportul (si nu fitness, ci sport de contact) imi aduce si el bani, da, dar o mica parte din castigurile totale.

3. Ce stii tu nu e treaba mea. Pana nu stiu eu clar ca nu ajung oamenii aia la 3000kcal, cuvantul tau, care faci confuzie intre cal si kcal, nu inseamna nimic. Ca asa sunt destui care zic ca nu mananca mai nimic si daca stai sa faci calcule ating 3000 pe putin. Iar daca, sa zicem, e intr-adevar cum zici tu, ori vorbim de probleme de sanatate ori de oameni sedentari (care iar, nu se incadreaza la "adult mediu" pentru ca ala e calculat cu activitate fizica medie) ori de un metabolism dat peste cap in urma unui deficit foarte mare pe care unii ca tine il recomanda.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu vrei sa te si hranim noi?

| alina2k18 a răspuns:

Cu 2400kcal o sa slabesti cand o sa-ti vezi ceafa FARA OGLINDA laughing)
Bineinteles CA CUnoscatorii vor spune ca slabesti 20kile cu nutella si conserve de peste in ulei si o sa fii si sanatos tun cand scoti cascavalul din buzunar sa-ti faci niste analizewinking

| mentholinks a răspuns:

Un meniu la Mc, 2 la kfc si 3 shaworma.

| AnastasiaK a răspuns:

Ce ceri tu e aiurea...bineinteles ca e simplu sa scriu aici un plan alimentar de 2400kcal, dar scopul nu e sa-l mananci tu? Deci sa-ti placa tie? Calculeaza kcal la ce mananci si vezi unde ajungi. In functie de asta mai adaugi sau mai scoti.

| Pinky2008 a răspuns:

Ce alimente ai la indemana in cantitati mai mici.Ideal ar fi sa mananci cat mai clean si sa nu bei sucuri si alte prostii