| PatruCalin a întrebat:

Salutare!
Îmi poate da și mie cineva o formulă a unui medicament magistral?
Am nevoie pentru o temă.
Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

In general medicii prescriu ovule, badijonaje, prafuri si creme (mai rar solutii). O formula de badijonaj (bucal, pentru afte): tetraciclina, nistatin (substante active-le poti cauta in farmacopee de unde sa iei actiunea terapeutica), glicerina (substanta auxiliara). Unguent pentru ulcer varicos: anestezina, cloramfenicol, balsam de Peru, ulei de ricin, lanolina, vaselina.

1 răspuns:
| seth2016 a răspuns:

Piseaza niste paracetamol cu aspirina si obtii antinevralgic. Poti sa pui si niste vitamina C si un pic de cafea.