| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

In prospectul belara (anticonceptionale) http://www.ginecologultau.ro/belara/ scrie ca "Comprimatul filmat trebuie administrat zilnic, la aceeaşi oră (de preferinţă seara), timp de 21 de zile consecutive, urmate de o pauză de 7 zile în care nu se administrează; după 2 până la cel mult 4 zile de la administrarea ultimului comprimat filmat, trebuie să apară o sângerare de întrerupere, similară sângerării menstruale; după intervalul de 7 zile în care nu se administrează medicamentul, tratamentul trebuie continuat cu următoarea cutie Belara, indiferent dacă sângerarea s-a oprit sau nu"... din asta sa inteleg ca menstruatia ii vine cand? in pauza de 7 zile aia e menstruatie sau o sangerare "similara" ca nu mai inteleg nimic!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, menstra TREBUIE să apară în cele 7 zile de pauză : apare, în general, cam în zilele 3-4 de pauză!

Este vorba de o sângerare "SIMILARĂ" menstrei deoarece se obţine "hormonal" :)

"Mod de administrare
Administrare orală
Cum şi când trebuie să luaţi Belara?
Apăsaţi primul comprimat la poziţia de pe cutia pentru un ciclu de tratament, marcată cu ziua corespunzătoare din săptămână (de exemplu „Dum" pentru Duminică) şi înghiţiţi comprimatul fără să-l mestecaţi. Apoi luaţi câte un alt comprimat în fiecare zi, urmând direcţia indicată de săgeată, dacă este posibil la acelaşi moment al zilei, de preferinţă seara. Dacă este posibil, intervalul dintre două comprimate trebuie să fie întotdeauna de 24 ore. Zilele înscrise pe cutia pentru un ciclu de tratament vă permit să verificaţi zilnic dacă aţi luat comprimatul din ziua respectivă.
Luaţi câte un comprimat pe zi, timp de 21 zile consecutive. După aceea urmează o pauză de şapte zile. În mod normal, la 2-4 zile după ce aţi luat ultimul comprimat va începe o sângerare de întrerupere asemănătoare menstruaţiei. După pauza de şapte zile continuaţi să luaţi comprimatele din următoarea cutie pentru un ciclu de tratament, indiferent dacă sângerarea s-a oprit sau nu.
Când puteţi începe să luaţi Belara?
Dacă nu aţi luat înainte niciun contraceptiv hormonal (în timpul ultimului ciclu menstrual)
Luaţi primul comprimat de Belara în prima zi a următorului ciclu menstrual.
Contracepţia începe din prima zi de administrare şi se menţine în timpul pauzei de şapte zile.
Dacă a început deja menstruaţia, luaţi primul comprimat în a doua - a cincea zi de menstruaţie, indiferent dacă sângerarea s-a oprit deja sau nu. Cu toate acestea, în acest caz trebuie să utilizaţi măsuri suplimentare de contracepţie mecanică în timpul primelor şapte zile de administrare (regula celor şapte zile).
Dacă menstruaţia a început cu mai mult de cinci zile înainte, vă rugăm să aşteptaţi următorul ciclu menstrual şi atunci să începeţi să luaţi Belara." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......05.08.pdf

Toate cele bune.

| Anonim098345467 a răspuns (pentru bursuc001):

Problema e ca de cand ia belara singura sangerare o are la 2-4 zile de la administrarea celor 21 de comprimate... treaba e ca menstruatia ar trebui sa vina cu 7 zile minus sau plus cam in timpul pauzei, menstruatia ne avand o data fixa.

Asta e problema mea, mai ales ca fata nu a avut nici un act sexual!

| bursuc001 a răspuns (pentru Anonim098345467):

Din păcate, NU am înţeles NIMIC din exprimarea ta sad

Vrei să spui că a avut sângerări la început : în zilele 2-4 de când a început administrarea AC?
Sau după terminarea celor 21 de tablete, la 2-4 zile?

| Anonim098345467 a răspuns (pentru bursuc001):

Dupa terminarea celor 21 de tablete!

| Anonim098345467 a răspuns (pentru bursuc001):

Dupa terminarea celor 21 de tablete la 2-4 zile... numai atunci are sangerari 2-3 zile, de 4 luni de cand ia anticonceptionale.

| bursuc001 a răspuns (pentru Anonim098345467):

Atunci este OK : aceea este menstruaţia ( apare în perioada de pauză de 7 zile )!

| Anonim098345467 a răspuns (pentru bursuc001):

Dar in prospect scria ca e o sangerare "similara" atunci...

| bursuc001 a răspuns (pentru Anonim098345467):

Mda, şi oare ce înseamnă SIMILAR?
http://dexonline.ro/definitie/similar

Deci, este vorba de menstruaţia "normală" - doar că se numeşte "similară" deoarece se obţine sub tratament hormonal!

NU aveţi motive de îngrijorare :)

O zi frumoasă.

| Anonim098345467 a răspuns (pentru bursuc001):

O Doamne...

Multumesc de raspuns, m-am linistit!

| bursuc001 a răspuns (pentru Anonim098345467):

Cu plăcere happy

Toate cele bune.