| bibi5961 a întrebat:

Salutare. In seara aceasta am inceput sa merg din nou la sala de fitness (dupa o pauza de cativa ani). Am inceput usor cu banda. Apoi diferite exercitii, luand totul usor. Nu ma avantam la greutati mari din prima. Dupa vreo ora, m-am simtit foarte slabit si ametit, m-am albit tot la fata, imi venea sa vomit, nu mai vedeam bine, credeam ca leșin. M-am intins pe jos acolo si incercam sa ma odihnesc si sa imi revin, insa slabe sanse, simteam ca transpir tare, si totul se invartea in jurul meu. Am baut ceva apa, insa nimic. Dupa vreo 10 min, m-am ridicat usor si am inceput sa merg spre vestiar, insa nu prea aveam control asupra corpului, totul inca se invartea in jurul meu. Analize de sânge am facut acu vreo luna in urma si in afara de trigliceride putin ridicate, nu am avut nimic altceva. Nu indica sa am anemie, sau probleme de diabet etc... ce ar putea fi? Si o rezolvare ce as putea face? Ma gandesc sa fie o problemă de lipsa de vitamine sau minerale? (Cand eram mai mic, daca era cald si eram obosit, tot asa ma albeam la fata, ameteam putin, ma puneam jos insa in vreo 3 min imi reveneam destul de bine. Si nu chiar se invartea totul in jurul meu). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Se pare ca ai deja un fond in care dai dovada de sensibilitate inca de dinainte. Nu mi se pare nimic anormal, atita timp cit analizele iti sunt OK. Poate a fost acum un pic mai exagerat, dar trebuie sa tii cont si de context, ai fost obosit, stresat? Ai neglijat somnul, mincarea? A fost ceva care sa te streseze? Si chiar si asa, la efort, organismul ne poate surprinde. Eu am facut miscare toata viata, sport de performanta, volei, citiva ani, tras la sala la culturism vreo doi ani, acum, la 48 de ani, trag de o bicicleta facind trasee mai lungi sau mai scurte, in medie 4000 de km pe sezon, si am fost si eu de cateva ori surprins ca mi s-a facut rau, desi nu ma asteptam la asa ceva. Ma cunosc bine, si imi stiu limitele, stiu cit pot si cit nu pot, insa stiu si ca pot fi surprins de propriul organism, fie sa cedeze uneori mai repede decat ma astept, fie sa reziste mai mult decat cred.
La tine, mai ales pentru ca ai avut o pauza, si ai luat-o de la capat, e posibil ca organismul sa reactioneze asa fiind neobisnuit cu miscarea, mai ales ca esti sesibil in acest sens. Eu zic sa continui, si sa vezi ce urmeaza, daca se repeta cumva, e de vizitat un medic, pentru ca e ceva serios.

2 răspunsuri:
| kepler22b a răspuns:

Sunt mai multe cauze. Ai putea suferii de anemie, de oboseala cronica, sau pur si simplu mananci ce apuci cand apuci, bei apa din an in Paste (stil de viata dezordonat)

| vladtodirica94 a răspuns:

Și eu am pățit la fel nu te panica, asta e din cauza ca ai făcut o pauza lunga iar corpul s-a dezobisnuit de sala. O sa vezi ca după câteva ori de mers la sala o sa te obișnuiești și nu o sa te mai ia amețeală. Am uitat să-ți spun sa nu forțezi corpul cu greutăți mari, acestea pot să-ți provoace starea de leșin. Fundita!