| WelldoneF9 a întrebat:

In urma cu cateva saptamani intr-o miercuri am fost la dentist pentru o carie nasoala. Jumatate din treaba a fost facuta si am fost programat pentru a continua vineri. Ei bine vineri cu ceva mai multe ore inainte de a ma duce la dentist am inceput sa simt o mancarime ciudata la coltul gurii, iar cand m-am uitat in oglinda am vazut un cos ce nu parea tocmai copt. L-am zgandarit putin in graba si m-am dat batut deoarece nu aveam timp de el. Ma duc la dentist, isi face treaba si ma programeaza pe luni pentru a-mi plomba dintele. Intre timp in weekend( daca nu ma insel chiar sambata) imi apar mai multe "cosuri" ciudate ce par a fi umplute cu ceva lichid( cosuri in ghilimele deoarece aratau putin diferit de un simplu cos si totul la coltul gurii). Crezand ca este o buba dulce am fost neglijent si le-am spart spaland zona bine cu sapun. Tin sa precizez ca pana atunci nu mi-a mai aparut asa ceva pe fata( mai ales acolo). Pana luni s-a format o crusta ce se crapa de fiecare data cand deschideam gura( destul de dureroasa). A venit ziua de luni iar eu eram la dentist, acolo dansa a inspectat dintele cu pricina si la cererea mea mi-a facut un mic detartraj la cativa dinti, mai apoi mi-a spus ca sa o sun cand chestia aia de la coltul gurii se vindeca deoarece ea va fi nevoita sa-mi traga de gura si asta ar incetini vindecarea acelei cruste( pe langa a adaugat ca abia se vindeca si gingia din care a taiat o bucatica inflamata. A trecut fix o saptamana, era luni din nou iar coltul gurii era ca si vindecat, pana miercuri fiind deja normal insa cu o usoara pata rozalie( precum o cicatrice). Neavand timp in acea saptamana am reusit sa o sun abia in saptamana urmatoare luni, ca mai apoi sa fiu programat pe miercuri. Chestia e ca doamna stomatolog a intrebat-o pe asistenta ce era cu mine ca nu-si amintea. Aceasta i-a spus ca aveam niste herpesi si m-a lasat sa ma "linistesc". Va dati seama ca am ramas socat, deci de unde herpes?! Am cazut pe ganduri iar dansa a inceput sa lucreze la dinte. Ajuns acasa am inceput sa caut despre acest "herpes" si simptomele si aspectul par asemanatoare ( bubitele erau asemanatoare celor din aceasta poza: https://www.google.com/......ps?/search Pana la momentul acela nu am avut in toata viata asa ceva la coltul gurii( cel mult "bube dulci" in copilarie de ceva ori insa nu se asemanau cu acestea catusi de putin). Credeti ca exista posibilitatea sa fi contactat herpes prin vizita la dentist? Ce-i drept nu am fost primul pacient in acea zi iar inaintea mea era o doamna de 47+ ce inainte sa-i vina randul tragea ca trenul dintr-o tigara in curte. Tin sa mentionez ca pe pacienti ii baga unul dupa altul fara pauze. Imi cer scuze ca am lungit-o atat insa sunt extrem de ingrijorat. As fi foarte recunoscator sa va aud parerile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

E puțin probabil să fi contactat herpesul de la dentist.
Oricum nu e ceva îngrijorător, trece destul de repede.

| WelldoneF9 explică (pentru Andreeush):

A si trecut, problema e frica ca va reaparea la un moment, ca nu are remediu, si cel mai mult ca este contagios daca o persoana face contact cu zona respectiva.

| Andreeush a răspuns (pentru WelldoneF9):

De apărut o să mai apară dar nu e cazul să stai cu frică.

| alina2k18 a răspuns:

Ai facut virusul herpes. Posibil sa fi contactat virusul de acolo sau il aveai in corp si abia acum s-a manifestat pentru ca ti-a scazut imunitatea locala [ in jurul gurii ].
Se trateaza cu Aciclovir crema.
Si eu am facut herpes tot dupa o vizita la dentist, culmea dupa 25 ani [ nu am facut la 15 ani cand foloseam un balsam de buze cu toate fetele din clasa si unele avusesera herpes ].
Mie prima oara mi-a aparut pe langa nas si urmatoarele dati pe langa gura, niciodata pe buza.