| anonim_4396 a întrebat:

În urmă cu o lună am avut o sperietură puternică cu un om care a făcut o criză și a cazut cu capul de un bolovan, iar eu m-am speriat foarte tare. De atunci am avut și am presiune în cap câteodată amețesc dintr-o dată și îmi e rău, am ajuns și la spital odată. Am fost la 2 neurologi, am făcut RMN cerebral și toate seturile de analize și mi s-a zis că nu am nimic decât tulburări anxioase. Vrei să vă zic că pe lângă presiune puternică în cap, greață și amețeli puternice mai am niste senzații ciudate, mă ia dintr-o dată cu palpitații, o frică intensă, furnicături plus un fel de arsură pe cap și gât. Nu-mi pierd cunoștința, și mă pot mișca, pot merge! Am fost și la psiholog, dar nu m-a ajutat prea mult. Tot timpul mă gândesc înspăimântat la epilepsie că poate am făcut de la sperietura aia. Nu știu ce să mai fac, mă supără capul continu! Să încerc să merg pe homeopatie? Sunt înspăimântat și foarte abătut. Și mă gândesc că acum o lună eram super sănătos. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| P3d1a a răspuns:

Nu pot spune cu siguranta avand in vedere ca nu stiu cazul exact, dar se intampla sa ai tulburari de genul intre 30 si 90 de zile dupa o experienta traumatica, daca atat medici cat si psihologul ti-au spus ca nu ai nimic, eu zic sa mai astepti ceva timp sa vezi daca iti revii, daca nu ar trebui sa te duci la medic din nou.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Am patit la fel(dar aici este cu un accident de masina, era sa ma calce). dupa am aflat ca de la sperietura am facut cu glanda tiroida.Acum cateva luni am avut un accident cu masina mi-a luat timp pana sa nu ma panichez si sa mi se ridice tensiunea cand sunt intr-o masina, stiam ca e datorita subconstientului.Am meditat, mi-am infruntat frica si acum totul e ok.