| Lukasz a întrebat:

Salutare la toti!
Cred ca am probleme grave cu stomacul, atat de grave incat mi-e si frica sa merg la medic ca mi-ar tranti un diagnostic dur.
Ideea e ca in ultima vreme, cam in ultima luna, odata ( sau de mai multe ori ) la 2 saptamani, fac diaree apoasa, de fiecare data noapta, ziua nu am probleme, doar ma simt acidulat la stomac si am eructatii urat mirositoare, insa azi noapte, mai nou, am si vomitat, si aveam o durere de burta insuportabila, si acum, nu stiu ce sa fac, am alimentatie proasta, nu prea mananc, in ultimele zile am mancat mai multe eugenii, prajituri si Popcorn la punga decat mancare, fiind total vina mea pentru ca stiu ca nu am voie, deoarece cand eram mai mic am avut enterocolita si medicul mi-a spus clar sa nu mai mananc la punga, doar mancare facuta acasa! Si mereu dupa ce mananc in doze mai mari Popcorn, sau alte prostii ma tine asa cam 2 zile, ziua acidulare la stomac si eructatii, si noaptea diaree, dar pana acum n-am vomitat, doar azi-noapte. Mi-e frica sa merg la medic, nici nu stau prea bine cu banii si la spital n-am de gand sa merg ca pe aici mergi la spital cu o boala si te intorci cu 6. Ce pot sa fac? Ce ar trebui sa mananc? ( nu prea mananc carne ).
Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Astea nu sunt probleme grave la stomac din ce descrii tu, sunt cel mult indigestii,, mai ales ca simptomele apar dupa o alimentatie aiurea. Nu va mai speriati si nu mai cititi pe net tot felul de simptome ca nu ne imbolnavim chiar asa usor cum se prezinta pe mirobolantul internet. Incearca sa ai o alimentatie sanatoasa un timp, o alimentatie usoara, ai sa vezi ca-ti revii,, incearca sa eviti alimentele care nu iti fac bine pentru ca in cele din urma ar putea sa te imbolnaveasca daca abuzezi zilnic de ele. Mai intai sa-ti revii din diaree, mananc niste orez fiert, paine fripta, ceai si legume fierte precum cartofii, morcovii, ardei crud si asa mai departe. 2-3 zile daca te tii de 'regimul' asta iti vei reveni la normal.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu vrei sa respecti ce a spus doctorul, te intoxici la doua saptamani cu tot felul de mancaruri alterate si nu vrei sa mergi nici la spital, atunci mergi la preot si programeaza-ti slujba de mormantare: ce cantece sa cante si care psalturi sa rosteasca. tongue

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai probleme cu stomacul de ce mănânci toate prostiile?
Mănâncă mâncare gătită.

| johnnny123 a răspuns:

Ai pus 260 de întrebări despre 260 de boli de care "suferi". Ți-am mai explicat că tu ai nevoie în primul rând de un doctor de creieraș. Ai recunoscut că ești ipohondru, dar nu vrei să faci absolut nimic în privința asta.

Ți se pare că cea mai bună soluție este să mănânci popcorn și prajituri până te strici la stomac și apoi să intri pe TPU să întrebi dacă ai leucemie.

Cu ce te ajută că-i dezguști pe toți oamenii povestind despre eructațiile tale mirositoare în loc să mergi la un doctor? Și cu ce te putem ajuta noi dacă tu nu vrei să iei nici o măsură concretă?

| ACTH a răspuns:

"Ce pot sa fac?" - ti-ai dat singur raspunsul la intrebare.
Din moment ce doctorul ti-a spus foarte clar ca ai probleme cu stomacul si ca trebuie sa eviti sa mai mananci tampenii, continui cu pungi de eugenii si de popcorn zilnic, ziua urmatoare te caci pe tine si tot nu te-nveti minte. Ti-o faci cu mana ta.
Cat despre diagnostic, mergi la medic, nu cauta pe internet, ca nu ajungi nicaieri.

| patrik986 a răspuns:

Daca tu esti constient ca nu ai voie sa mananci prostii,de ce mai mananci? Nu avem ce sa iti facem,o faci cu mana ta. Pune-te pe dieta,fara prajeli,fara dulciuri,fara alte tampenii,doar mancare fiarta (legume,piure de cartofi, spanac, carne fiarta, etc) pana iti revii. Daca nici atunci nu, mergi la medic. Poti sa iei si Linex Forte pentru flora intestinala (o sa te ajute).

| DevilRock a răspuns:

Cât se prost să fii să mănânci toate porcăriile din magazine?
De asta ai probleme cu stomacul, pentru că nu mănânci mâncare.

| Andreea11andreea a răspuns:

Trebuie neapărat să mergi la medic problemele de natura medicala chiar trebuie tratate în serios pentru a nu se întâmpla ceva mai grav, Doctorul îți va putea spune tot ce ai putea manca îți va putea da o lista și tu mănânci doar ce îți place din ce îți spune el, doar daca nu este obligatoriu.