| HadesSs a întrebat:

Salutare, ma documentez mereu si parerile sunt impartite in ceea ce priveste cel mai bun ulei de gatit, cel mai bun ulei pentru prajeli, fiecare site vine cu cate un top. De obicei nu fac prajeli pentru ca am o tigaie Tefal,dar vreau in weekend sa fac niste snitele de pui, am inlocuit deja faina cu faina de ovaz. Ce ulei sa folosesc sa merg pe cel de palmier, e mai ok? Eu mai folosesc uleiul de cocos la gatit dar la snitele imi trebuie mai mult happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu nu prea stiu sa gatesc (fac doar de cateva decenii, din pasiune), dar stiu cateva principii de baza:
- daca prepar carnea (in special ceea de porc sau de alt patruped)), prefer sa fac "in suc propriu" (in grasime proprie), iar daca are sau, atunci il indepartez si folosesc untura de porc in loc.
- daca prepar carne de pasare, atunci folosesc grasime topita de pasare (de gasca, gaina etc. grasa)
- daca prepar peste, il prefer prajit uscat (saracul a stat destul in apa), aburit sub capac sau fiert indelungat in ulei de floarea soarelui stors la rece (care arde cand il aprind, vorba aceea "ulei pe foc" sa fie functionala big grin )
- pentru calit legume prefer cu foarte putin untura sau unt, mai degraba "in suc propriu", sub capac
- pentru salata sau maioneza folosesc 1-2 lingurite de ulei de masline stors la rece

Evit folosirea margarinei, uleiului de palmier, de rapita - pur si simplu nu-mi cad bine, strica gustul bunatatilor.
In schimb, prefer folosirea condimntelor naturale, fiindca n-au cum sa contine E-uri.
Spun toate acestea, fiindca mi s-a facut foame, ma pregatesc la prajit niste mici la gratar. Le voi consuma cu mustar traditional, care nu contine cauciuc (guma) si vopsea. tongue

Va sfatuiesc si pe voi sa mancati bine, gustos, dar sanatos! happy

| HadesSs explică (pentru Bula):

Bune si ideile tale sunt binevenite, o sa iau in considerare in functie de obiectivul in viata laughing

| Bula a răspuns (pentru HadesSs):

rolling on the floor
Daca vrei, ma urmezi. Daca nu, faci contrariul.
Depinde ce obiectiv ai in viata. big grin
laughing

| Violleta2022 a răspuns:

In nici un caz uleiul de palmier, ca-i toxic si cancerigen!
Pentru prajit poti folosii: ulei de masline, ulei de nuca de cocos sau ulei de floarea soarelui.
Pentru snitele, ca folosesti faina de grau sau ovaz, este tot acelasi lucru, ca ambele sunt cereale.

Uite aici de ce NU trebuie sa folosesti uleiul de palmier:
https://observator.tv/......95509.html

| HadesSs explică (pentru Violleta2022):

Uleiul de floarea soarelui este cel mai nociv la prajeala cum sa il folosesti pe ala: ''uleiul de floarea-soarelui, atât de popular printre consumatorii români. Acesta ar trebui folosit numai în combinaţie cu alte grăsimi şi niciodată la prepararea termică, atunci când devine toxic pentru organism. "Îl punem doar pentru gătitul la rece", e sfatul specialistului.
http://foodstory.stirileprotv.ro/......e-la-gatit
Dupa cum ziceam fiecare site cu varianta lui... unii zic ceva altii altceva, din ce am testat eu uleiul de palmier nu schimba gustul la mancare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru HadesSs):

In orice caz, dupa gradul de toxicitate, uleiul de floarea soarelui este situat mult mai sus decat a celui de palmier, pe care cel putin occidentul, l-a eliminat de pe piata alimentara.
Uleiul de rapita este si el folosit intens pe aici, alaturi de cel de floarea soarelui, daca nu-ti da mana sa cumperi de cocos, sau de masline.

| sierra1 a răspuns:

Da se zica ca uleiul de palmier se fescompune in componente toxice la cea mai inalta temperatură. Deci ar fi potrivit. Totusi daca accepti, pune cartofii taiati pai in cuptor in tava. Ies buni si fara componente toxice. Pofta!

| HadesSs explică (pentru sierra1):

Daca aleg sa fac cartofi in cuptor nu le pun nimic, doar ii stropesc eventual cu un pic de ulei de masline sau de cocos.

| sierra1 a răspuns (pentru HadesSs):

Intrebi sau afirmi

| HadesSs explică (pentru sierra1):

La ce te referi?

| sierra1 a răspuns (pentru HadesSs):

Palmier sau cocos e tot una? Daca da vezi aici: diversificare.ro/stiati-ca/2013/12/uleiuri-si-temperatura-de-gatire-lor/

| HadesSs explică (pentru sierra1):

Nu e tot una, uleiul de cocos e presat la rece si e mult mai scump nu prea iti permiti sa il pui la prajit, cel de palmier intr-adevar se gasesc tot in stare solida dar e mai ieftin.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pui frumos si faci snitelele la cuptor intr-o tava, pe hirtiie de gatit. Si ai rezolvat problema. Fara ulei.

| sofisis a răspuns:

Ulei de arahide happy

| HadesSs explică (pentru sofisis):

Pentru prajit?laughing am renuntat oricum la idee si am facut un gratar era mai sanatos laughing

| sofisis a răspuns (pentru HadesSs):

Da, pentru prajit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Miroase mai bine ca cel de cocos?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pe meleagurile pe unde vietuim de milioane de ani se foloseste untura de porc, la prajit; iar nutritionistii au constatat ca este cel mai sanatos. aburelile cu uleiuri nespecifice zonei in care traieisti tu si au trait strabunii tai, sunt de obicei sursa declansarii cancerului (de toate tipurile)

Răspuns utilizator avertizat