| Adry05 a întrebat:

Salutare. Mi-am făcut acum ceva timp niște analize și mi-a ieșit pozitiv helicobacter pylori. Medicul de familie a prescris timp de 10 zile 2 antibiotice. Nu mi-a zis că ar trebui să repet tratamentul sau ceva, dar am vorbit cu 3 persoane diferite care au avut și toate au zis că tratamentul pentru ăsta se face cam 3 luni.
Am fost după vreo 2-3 săptămâni de la terminarea tratamentului la un alt laborator și mi-a ieșit negativ. E posibil să-mi fi trecut după doar „o lună" de tratament? Cam pe toți pe care i-am auzit mi-au zis că au făcut 3 luni pentru ăsta. Sau e vreo posibilitate să fi greșit la laborator fie când mi l-a detectat fie acum să nu-l mai fi detectat? Se pot face astfel de greșeli la laborator? (au fost laboratoare diferite la recoltări).
A mai trecut cineva prin asta? După cât timp l-ați tratat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba l pe medicul care ti a dat aceste pastile, intrucît sunte m diferiti, nu trebuie sa te bazezi pe ce spun altii, tu bazeaza te numai pe indicatiile doctorului atît.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te iei după toți. Rezultatele analizelor sunt obiective, nu sunt după toți.

| Adry05 explică (pentru sadrian46):

Stiu, da parca ciudat tuturor sa le dea tratament repetat timp de 3 luni si mie nu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Adry05):

Dacă ți-a trecut, acum ce vrei? Să fii bucuros, căci orice medicament este și nociv. Ai scăpat mai ușor.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Adry05):

Multumesc pentru fundă.