| AlinChris a întrebat:

Salutare,
Numele meu este Alin Cristian, de foarte mult timp am nasul înfundat, asta nu prea m-a deranjat pana acum, dar recent a mai apărut un simptom. Știți acel moment când faceți înot și intra apa in nas!? Aceasta senzație o am eu 90% când ma pun sa dorm, pe restul zilei foarte rar, nu curge nimic din nas, doar înfundat și acea senzație de apa in nas.Cam atât cu nasul, acum vreau sa trec la problema de stomac, care ma sperie cel mai tare.Am tusa seaca după fiecare masa, care durează doar câteva minutele, reflux după masa sau orice băutura, arsuri care vin pana in gura, câteodată sunt și constipat, ca nu fac pe fiecare zi... câteodată și la 3-4 zile. Tin sa spun ca eu locuiesc in Berlin, am fost la mai mulți medici, pana am ajuns la un medic care mi-a recomandat sa fac endoscopie, mi-am făcut programare acolo la endoscopie, dar pana sa merg la programare as vrea sa aud ce spune un doctor roman despre aceste simptome, oricum in gândul meu este numai ca am cancer la stomac, nu îmi este frica de endoscopie cât îmi este frica de un răspuns negativ pe care îl voi primi. sad dacă am ce cred, nu mai este nici o scăpare! Și încă ceva, când ma trezesc dimineața și casc, am tuse seaca foarte mare de simt ca îmi ies toate organele afara sau dacă trag aer foarte tare in piept, același lucru tuse seaca foarte mare. După dacă respir normal câteva minute și trag din nou aer tare in piept, nu mai am acea tusa, in schimb dacă fac acest lucru constant trăgând de câteva aer tare in piept, ma ia amețeala și simt pana in creieri, perioada de câteva secunde. As aprecia un răspuns, va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ai cancer. Cred ca ai exces de acid stomacal.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau o infectie cu Helicobacter pylori.

| relian a răspuns:

Vrei parerea unui doctor roman? Da tu crezi ca doctorii romani stau pe aici pe TPU,sau is romanii doctori buni? Te inseli,sa retii un lucru de la mine, cand auzi de doctori romani sa fugi cat mai departe, sa eviti pe cat se poate doctorii romani.E bine ca esti acolo si o sa te consulte un doctor nu un vraci laughing
Restu de cancer si alte povesti lasa'le nu te pricepi tu la medicina, deci nu ai nici un cancer, ca de aveai nu mai erai pe aici sa scrii acum.
Ai probabil problema la plamani si mai stiu eu pe unde.Mergi la doctoru ala fa ceva teste, nu asa pe pipaite, faci o rtaza la plamani faci ce se mai face rmn si vezi care e treaba.

| anonimg a răspuns:

Singura ta grijă trebuie ca să fie ca a tuturor oamenilor: să cauți să ai un stil de viață sănătos.
Deci dacă știi că ai obiceiuri nepotrivite, atunci elimină-le din viața ta.
Trebuie să faci mișcare în fiecare dimineață, să bei apă suficientă, să mănânci ce/cum/cât/când/trebuie, să nu bei apă în timpul mesei (decât dacă te îneci), să fii o persoană activă în cursul zilei dar nu și în timpul nopții; să te culci devreme dacă vrei ca celulele organismului să se bucure de regenerare, de odihnă. Degeaba ne culcăm după miezul nopții, că nu prea ne este de folos acel timp de somn.
Asta înseamnă un stil de viață sănătos. Prin acesta nu doar că evităm problemele de sănătate, dar le îndepărtăm și pe acelea pe care le avem.
Plămânii nu se dezvoltă dacă nu facem exerciții fizice.
Zaharul din alimente și băuturi atacă celulele albe responsabile cu imunitatea, și le "adoarme".
Un medic nu ți-ar spune altceva să faci. Medicamentele au și ele rolul lor; dar nu vor avea cine știe ce efect dacă nu ajutăm organismul să fie sănătos. Chiar și cancerul se vindecă dacă trăim sănătos.
Îți recomand cartea "Dietă și hrană":
https://www.viatasisanatate.ro/dieta-si-hrana
O găsești și aici gratuit:
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216