| RAPID a întrebat:

Salutare oameni buni, de cateva luni ma confrunt cu o serie grava de probleme totul a pornit de la un atac de panica imi batea inima de zici ca iesea din piept am ajuns la spitalul sfantul ioan, dar sa constatat ca nu am nimic au urmat crize de respiratie de atunci si zeci si zeci de simptome am facut analize la toate organele, iar nu am avut nimic decat o usoara rinita alergica descoperita la orl si o infectie urinara tratata, dar intr-o seara parca mia plesnit ceva in gat si de atunci am o stare de confuzie parca numai sunt eu ma simt putin ametit slabiciune in picioare si maini simptome absolut identice cu scleroza multipla am fost la un neurolog la bagdasar, dar mi-a zis ca nu am nimic precizez ca nu mi-am facut rmn sau alte analize neurologice si sper sa nu am asta sau altceva legat de cap va rog raspundeti-mi daca am aceea boala, tin sa precizez ca din aceea zii cand am avut atacul de panica ma uit la tot felul de boli si simptome ma panichez respiratia devine dificila inima parca numai imi bate sau bate foarte greu dificultati la inghitire si zeci de simptome dureri de cap nod in gat in piept obosesc daca tip foarte repede furnicaturi in picioare si zeci de simptome care nu le mai suport, tin sa precizez ca am doar 17 ani fumez beau cafea pe stomacul gol stau mult la calculator ma trezesc tarziu parca dorm degeaba ma simt obosit beau pepsi etc si sa va spun tot ce am pe inima simt si parca mi se scurge ceva din cap ameteala numai suport... sa imi fac un rmn ceva credeti ca am scleroza? va multumesc si astept raspunsuri va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| devine a răspuns:

"tin sa precizez ca am doar 17 ani fumez beau cafea pe stomacul gol stau mult la calculator ma trezesc tarziu parca dorm degeaba ma simt obosit beau pepsi etc " - afirmatia asta nu iti ofera raspunsul la intrebare? nu ai nimic, te asigur; sunt cel mult crize de anxietate pe fondul unei depresii coaracteristice varstei; nu ai "Scleroza", scleroza este o boala a sistemului nervos si se manifesta altfel;
Sunt de parere ca inc anul te-ai speriat suficient de tare incat se fii determinatsa renunti la stilul de viata PROST pe care il ai;
Nu mai cauta pe net (forumuri etc) date despre "boala" ta pentru ca repet, nu ai nimic. Doar iti cam bati joc de organismul tau si el striga dupa ajutor happy
Daca vrei sa arunci banii pe fereastra fa-ti un RMN
Daca nu, mai bine fa o cura cu Aspacardin (e magneziu+ potasiu, foarte bune pentru ce ai tu) si seara ia un calmant din plante; cand ai starile acelea poti sa ceri emdicului de familie sa iti dea o reteta cu Metoprolol 25mg sa il iei la nevoie; o sa te linistesti pentru ca este un betablocant care iti mai potoleste accesele de "furie" ale inimii happy
este obisnuit pentru tineri sa aiba ce ai tu. stop drining coffee and smoking!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Lasa tigarile bautura.dormi,plimba'te.schimba felul cum traiesti, cum gandesti.eu sunt alaturi de tine

| sanatatesiviata a răspuns:

Incearca sa simplifici viata, sa nu pui "toate la inima", fii mai relaxat si sa ai un stil de viata sanatos.

Renunta la cafea, tigari, si mancarea procesata de orice fel, mananca multe fructe si vegetale crude si fa mai multa miscare.

Lipsa de somn induce si starile de panica, somnul optim este de la ora 22:00.

Cand nu dormi nu se mai regenereaza sistemul nervos cum trebuie, la fel uenle organe din corp se regenereaza noaptea de la ora 22:00, cum noi suntem fiinte circadiene, metabolismul nostru merge in functie de soare si luna, adica cand rasare soarele ne trezim, cand apune soarele ni se face somn (vezi si simptomele de somn, in zilele noroase, corpul crede ca este seara si se produc substante de la creier ca sa dormim, din aceasta cauza suntem mai "obositi" in zilele inorate)

ADEVARUL DESPRE BOLILE CARDIOVASCULARE si cum se pot preveni, regresa si vindeca - Make Yourself Heart Attack Proof - Dr. Caldwell Esselstyn, fost sef chirurg la clinica Cleveland - Prezentare video - 62 minute

Afla cum poti preveni, ameliora, regresa si mai ales cu poti vindeca bolile cardiovasculare (fara operatii si medicamente, doar prin stil de viata sanatos) cum ar fi afectiuni: ale inimii, cerebrale si alte afectiuni ale sistemului circulator si nu numai.

Pentru detalii a se vedea urmatorul link:
http://www.sanatatesiviata.ro/......-62-minute

- Cafeau ain timp iti da insomnie, si nu mai poti dormi, ajungi al depresii, si alte probleme neurologice pana la pentru detalii a se vedea:
http://www.sanatatesiviata.ro/......cancer-etc
- Vezi si cartea despre stil de viata sanatos, alimentatie sanatoasa, vindecarea oricarei afectiuni ("boli" - leziuni la nivel celular) explicatii simple de inteles pentru oricine, efecte pentru o sanatate exceptionala:

- Despre cum se vindeca si alte afectiuni, prin stil de viata sanatos, vedeti si linkul: http://www.sanatatesiviata.ro/......generation

Pe langa alimentatia sanatoasa, somn (de la ora 22:00 optim), este nevoie si de miscare, exercitii fizice pentru a avea un stil de viata sanatos.

Mai multe detalii despre ce inseamna stil de viata sanatos pe siteul www.SanatateSiViata.ro

Echipa SanatateSiViata.ro

| FRE3wILL a răspuns:

E pe fond nervos, psihologic, si eu am uneori simptome asemanatoare si eu am avut o problema cu gatulc a remi-a cauzat neplaceri si atacuri de panica si dupa toate analizele.am vazut ca au iesit bine,singura solutie cred kmi mai era psihologul,dar m`am linistit,itir ecomand niste pastile de calmare calmoplant sunt cele mai ushoare,si nu t mai nelinisti,daca analizele sunt bune,inclusiv VSH,etc,esti sanatos,faptul ca te tot gandesti acolo,de aia iti creaza senzatia de. discomfort,eu ma speriasem ca nu`mi mai crestea parul in unele zone din barba,dar se pare ca din cauza stresului,asa ca baga`ti pla in ele,relaxeaza-te distreaza-te cu prietenii,ca daca era ceva iesea in analize sau,mkr incepeai sa ai alte simptome. Renunta la cofeina,cola si cafea, si la tigari mkr dimineata si seara inainte de culcare si inlocuieste cu un ceai de echinaceea. Oboseala e de la subcosntient findca se gadneste la ce`i mai rau, dar.fi linistit daca analize esunt bune esti sanatos

| RAPID explică:

Da au iesit si la sange bune, dar nu mi-am facut analize la cap si din asta imi e frica, oricum mersi mult man pentru incurajari si pentru raspuns toate cele bune bafta