| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,peste cateva zile aflu daca am fost infectat cu HIV.
Sa presupunem prin absurd ca am, cat ar costa tratamentul?
Si ce etape are? cand incep sa apara simptomele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai așteapta cîteva zile, vezi că ești ok și apoi stergi fericit intrebarea

| RoCkKiD a răspuns:

Atata timp cat iti iei tratamentul vei trai o viata normala fara simptome sau orice altceva. HIV-ul e departe de ceea ce a fost in anii 80', acum cu tratament devine irelevant.

| cosmin1324 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu e chiar asa, un milion de oameni au murit de SIDA in 2018, ce-i drept multi nu aveau tratament dar stii ce greu e sa faci rost de el

| Yosefin a răspuns (pentru cosmin1324):

Dar toți spuneți ca e greu sa faci rost si ca e scump. Da omu întreabă clar si vrea sa afle cat costa! Mai bine nu mai zici nimic ca sta saracu in suspans...

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu cunosc o fata care are HIV de cand era mica (a fost o perioada prin anii 90 cand multi copii au fost infectati cu HIV in spital) si e sub tratament de atunci. Dar tratamentul ala reduce la minim riscul de transmitere si astfel acum e casatorita, are 2 copii sanatosi, toti din familia ei sunt sanatosi. Ceea ce vreau sa spun e ca daca persoana de la care suspectezi ca ai luat e sub tratament riscul e mic. Dar daca sa zicem ca ai luat nu te gandi ca gata mori, nu. Unii oameni traiesc zeci de ani cu virusul in organism fara sa stie, depinde de imunitate, de fiecare organism in parte cand si daca se manifesta pentru ca simptomele apar de regula dupa ani sau chiar zeci de ani. Dar sa stii ca se poate trai foarte bine cu virusul daca iei tratament. Netratat poate duce la SIDA care din pacate e fatala. Si tratamentul e extraordinar de scump dar e suportat de casa de asigurari de sanatate,

| Yosefin a răspuns (pentru Furnicuta000):

Interesant, da si eu sunt curios cat ar costa tratamentu? Si de ce zic toți ca e greu de obținut?

| cosmin1324 a răspuns (pentru Yosefin):

Https://www.everydayhealth.com/hiv-aids/can-you-afford-hiv-treatment.aspx si daca ii mai deconteaza statul, tot trebuie sa dea cateva mii de lei pe luna cel putin, deci nu e chiar usor de obtinut.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Yosefin):

Nu stiu cat costa dar intr-un timp era o stire cum ca nu se mai deconteaza medicamentele pentru cei cu HIV, hepatita etc si fata asta de care spuneam eu zicea ca ea nu are sa dea 2000 euro pe luna. Asta era acum cativa ani. Nu este greu de obtinut, statul trebuie sa deconteze medicamentele, e inuman sa lasi pe cineva sa moara daca el practic nu are venitul necesar pentru a le cumpara luna de luna.
Dar acum medicina a evoluat, probabil ca sunt mai multe feluri de medicamente pentru asta, vazusem un vlog al unui baiat cu HIV si spunea ca ia o singura pastila pe zi, ce-i drept era in America.

| LzzD a răspuns:

Dupa cate stiam, tratamentul este f scump, nu si-l poate permite oricine, dar este suportat de casa de asigurari de sanatate. SIDA se ia f greu unu la o mie de contacte.

| anonim_4396 explică (pentru LzzD):

Asa incurajezi oamenii mda.....Eu sper sa nu am iti dai seama doar ca de la 5 luni de la contact sexual, timp de 2 luni tot simt diverse simptome.

| cosmin1324 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu e descurajare, e realitate, SIDA e una din cele mai ucigatoare boli din lume si e FOARTE greu sa scapi de ea. Roaga-te sa nu ai nimic ca e grav.

| LzzD a răspuns:

Tratamentul f scump dar suportat de casade asigurari de sanatate
Sansele de infectare sunt minime unu la o mie