| Kitty0311 a întrebat:

Salutare prieteni! De câțiva ani buni întâmpin o durere puternică la plămâni, mereu sunt bolnavă la plămâni, anul trecut am descoperit că am pneumonie, însă atunci mi-a trecut, însă anul acesta mă dor plămânii tare de nu pot dormi pe ei, uneori respir greu, am o tuse seacă, mereu sunt obosită, iar dacă stau în frig puțin simt de parcă aș avea ceva în plămâni care mă enervează, am luat medicamentele indicate de medic însă funcționează cât timp le iau apoi după ce cred că am terminat și că nu mai am nimic începe iar durerea de plămâni. Ce ar putea fi? Ați pățit și voi așa ceva? Mă confrunt de ceva ani cu asta și mereu doctorul spune ori pată pe plămâni, ori pneumonie, dar nu mai scap și pe fiecare an e din ce în ce mai rău. Ce aș putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un control medical si dupa analize iti va spune medicul ce ai, fiindca noi nu putem ghicii ce se intampla cu plamanii tai.
Dupa o pneumonie se fac tratamente de refacere de 2-3 ani, fiindca ramai cu sechele pe viata.
Faptul ca tu ai inca tuse, oboseala si respiratie greoaie este indicat sa vezi un specialist de plamani, fiindca penumonia aceea ori nu a fost tratata corect si vindecata, ori a degenrat in alta boala de plamani, mai severa.
https://doc.ro/sanatate/totul-despre-pneumonie

| GabiDumitrescu a răspuns:

Investigatii serioase? Presupun ca nu se pune cazul ca ai fuma...

| Kitty0311 explică (pentru Mihaita32):

Păi anul trecut am avut pneumonie, însă anul acesta față de anul trecut mi-a apărut și alte simptome față de cele care le aveam.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kitty0311):

Excelent daca nu fumezi, insa e posibil ca in cazul tau sa fie o pneumonie mai veche nevindecata corespunzator SAAAU - MARE GRIJA! - dupa simptomele tale e un pic posibil sa ai si ceva cheaguri prin plamini. Cum ziceam, e treaba de investigatii serioase si urgente. Nu de alta, dar de la cheagurile alea in plamini de multe ori se moare.