| MichaelScofieldPB a întrebat:

Recent am avut un accident ce s-a soldat cu fracturarea gleznei(a fost necesara operatie, in acest moment am tija si 7 suruburi).Am inceput sa simt lichid cum se scurge pe picior, in zona operatiei.Nu stiu ce sa spun, lichidul nu cred ca este sange din moment ce ghipsul/pansamentul nu si-a schimbat culoarea.Ma gandesc sa fie lichidul acela care se face la orice rana dar in acelasi timp poate fi si o infectie.Am programat un control joia aceasta, credeti ca ar fi ok sa stau asa pana joi sau sa ma duc mai devreme? Sunt foarte debusolat sper ca cineva sa ma poata ajuta.Multumiri in avans!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Infectie nu e. Infectia are doua caracteristici: umfla, si doare. Fiind operatie, e ceva major, e posibil sa fie limfa, acel lichid alb ce urmeaza oricarei sangerari. Eu saptamana trecuta m-am taiat serios la un deget mare al miinii, si dupa trei zile, inca curgea acel lichid. Cind am mers cu o rana ceva mai mare la pansat, dupa o saptamana,. medicul, vazind-o, a spus: "Inca zemuieste?" ☺. Eu am zimbit atunci, si acum rid de fiecare data cand mi se intampla si imi aduc aminte. Deci, e posibil sa "zemuiasca"☺, dat fiind ca e o deschidere majora.

1 răspuns:
| GeorgianRaGe a răspuns:

Mai bine te-ai duce cat de rapid poti, pana joi se poate creea o infectie, si dai in altele mai rele.