| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, semintele (Nutline, Banzai etc) strica in dietă? Adica nu sunt indicate sau nu conteaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt foarte sanatoase, magneziu = inima, zinc = sistemul imunitar, 3, 4 pungi per saptamana sunt foarte sanatoase

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu strică.

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie un consum echilibrat. Semințele sunt bogate in fibre și în vitamine liposolubile (A, D, E), dar indicat e sa nu le mâncăm prăjite și foarte sărate.

| Annna04 a răspuns:

Https://adevarul.ro/......index.html

Semintele sunt bune in dieta, dar intr-o cantitate moderata.Nu se recomanda sa depasesti 15-20 g/zi.
Seminţele de floarea soarelui asigură organismului şi un important aport de vitamine, în special vitamina E (un excelent antioxidant) şi minerale, în special potasiu, cu rol în susţinerea activităţii cardiace.
Consumul unei cantităţi prea mari de seminţe şi cu o frecvenţă mare anulează toate efectele benefice ale acestora.

| anonim_4396 explică (pentru Annna04):

A deci mai pe scurt, daca tin dieta nu o sa afecteze cu nimic

| Annna04 a răspuns:

Nu,daca nu mananci foarte multe.