| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca Anisakis simplex poate afecta si pisicile? Azi am gatit macrou, de obicei ii dau pisicii sa manance carne de peste cruda(aleasa de oase), lapti si ficatul de la peste. Cand am deschis macroul i-am dat pisicii ficatul de la acesta, iar apoi am obervat in peste acesti viermi, prea tarziu caci pisica deja mancase ficatul... iar acum sunt foarte ingrijorata sa nu pateasca ceva! Mentionez ca pestele l-am cumparat CONGELAT. (stiu ca prin congelare larvele de Anisakis mor) va rog daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva sau exista vreun veterinar pe aici, ajutati-ma cu un raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alexfunjohncena a răspuns:

Ei bine, pisicile dupa cum sti poate manca orice desi nu chiar orice pestele nu ai prieste pisici mai alex daca ai dai foarte des ele mananca doar lapte si carne de pui asta le plac lor. Funda te rog