| AdrianaMariaaa a întrebat:

Salutare.
Sunt fata am 15 ani 1, 50 inaltimea 47-48 kg si mi-a venit menstruatia la 12 ani.
De ce credeti ca n-am mai crescut? Consider ca trebuia sa mai cresc inca 5 cm macar.
Parintii mei avand inaltimea:mama 1, 57 si tata 1, 2 iar bunicii cam tot asa au fost.
Am fost la endicrinolog acum o luna si mi-a dat sa-mi fac analize la sange si radiografie la genunchi.
Cand ii le-am adus a zis ca analizele la sange sunt bune dar cand s-a uitat la radiografie a zis ca cartilajele de crestere s-au inchis si ca nu se mai poate face nimic.
Spunea ca daca veneam inainte sa-mi vina ciclul poate rezolvam ceva da acum nici o sansa
Tot mentiona ca fetele dupa ce le vine prima menstruatie nu mai cresc in inaltime, da eu am citit ca da mai cresc desi eu n-am mai crescut deloc...Mi-a dat niste capsule cu mladita de zmeur pentru reglarea menstruatiei.Am avut o crestere in inaltime accelerata cred ca in jurul varstei de 10-11ani.
Sa mentionez ca tot la 12 ani am descopert ca am scolioza de gradul 1 nu ft grava.Am facut recuperare cu exercitii de la 13 ani o luna la spital si dupa am mai facut acasa.
Momentan practic tenis de masa dar oricum nu ma ajuta la nimic.
Voi credeti ca mai pot creste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Mergi si mai cere o parere totusi. Dupa o radiografie la genunchi nu poti sa fi atat de ferm, gata... tu nu mai cresti. Abia ai 15 ani, altii stagneaza din crestere dupa 20. Incearca si un sport in directia asta, ciclism, inot, baschet...

| AdrianaMariaaa explică (pentru antimulte):

Am sa incerc sa merg din primavara asta la inot
Si sa merg si la alti doctori

| alina2k18 a răspuns:

Pai daca medicul ti-a spus ca nu mai cresti asta e.
Nici eu nu am mai crescut de la 15 ani, am 1.72m.
Ai grija cu kg, ca la 1.50m se vad instant 2-3 kg puse.

| AdrianaMariaaa explică (pentru alina2k18):

Ceva tot e, cred ca trebuia sa-mi de-a sa fac niste investigatii mai amanuntite..sau pur si simplu sa merg la un medic mai bun
La mine in oras nu exista doctori buni.