| GoguDeFer a întrebat:

Salutare. Sunt operat de apendicita de aproximativ 4 ani si de 2 saptamani a inceput sa ma doara burta... Uneori imi " urla matele" in burta, seara cand ma pun sa dorm, daca ma pun burta ma inteapa oarecum, mai mult in partea operatiei. As dori sa mentionez ca am facut scau moale acum 2/3 zile si de atunci m-am constipat. Mi-a fost putin frica sa merg la spital avand in vedere pandemia...
Intrebarea mea ar fi: Credeti ca dupa 4 ani sa mi se poata rupe operatia de apendicita? Si daca da, care ar fi simptomele? Nu am greata/dureri de cap/varsaturi... doar acea durere de burta destul de sacaitoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Operatia de apendicita s-a vindecat complet in 3 luni, dupa ce a fost facuta.
Burta nu mai doare niciodata, dupa un organ, care deja a fost scos si nici nu se rupe nimic, fiindca pielea s-a "lipit" atunci, imediat.

Durerile de burta sunt generate de ceea ce ai mancat in ultimile 24 de ore, de aici si diareea.
Nici constipatia si nici diareea nu sunt generate de un organ scos, ci de hrana nesanataosa pe care o mananaci zilnic. Schimba-ti dieta, manancand mai multe fructe proaspete si legume, supe, ciorbe si evident, band 2 litri de apa, ca sa elimini constipatia.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Părerea mea e să suni la Salvare. Îți spun ei dacă nu e cazul să vină.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu se doarme pe burta. Poziția corecta pentru dormit este pe spate puțin inclinat spre stânga. Daca in urma cu 2/3 zile ai eliminat tot conținutul din intestine, este normal sa nu ai scaun pana nu se umplu din nou intestinele. Deci nu ești constipat. Consulta un medic. Posibil sa ai colonul iritabil. In cazul acesta îți recomand o dieta sănătoasă fara E-uri.

| eckblume a răspuns:

Nu se poate rupe. Daca te doare in zona aceea ai grija si suna la salvare, ca nu e de gluma. Dupa un an si jumatate de la operatia de apendicita, o prietena a avut dureri de burta. Toate durerile si starile de rau erau din cauza unor fire nescoase(uitate) de la operatie. Ai grija si mergi urgent la doctor. Iti iei toate masurile de precautie si o sa fii bine. Fie de la operatie sau altceva, e sanatatea ta si ai nevoie sa te consulte un specialist.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Nu se poate rupe operatia. Bea un ceai de salvie pentru a calma durerea de burta