| EgroegD a întrebat:

Salutare. Totul a început cu o durere între măsele. Am luat 5 zile antiobiotice, s-a calmat, apoi a început să mă deranjeze, nimic dramatic, întepături... Am mers la dentist, mi-a spus că nu am carie și mi-a plombat alte carii ușoare. A început să mă doară și partea stângă a capului, pe lângă întepăturile dintre cele 2 măsele de pe aceeași parte. Am făcut radiografie dentară, am mers cu ea la dentist. Același răspuns: nu am carie, nu am infectie la rădăcina măselei. Durerea de cap e constantă, toată ziua (în zona tâmplei stângi) + "cutite" între cele 2 măsele. Ce e de făcut? Să merg la un ORL-ist? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are absolut nici un rost sa mergeti la neurolog, de nevralgiile de nervi faciali se ocupa ORL-istul. Daca medicul ORL are impresia ca este nevoie de consultatie neurologica, va va trimite la neurolog, dar cel mai probabil nu este cazul.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, mergi la ORL-ist, e posibil sa ai o nevralgie de trigemen

| EgroegD explică (pentru Brigaela):

Am stat în "curent" o perioadă însemnată. Poate din cauza asta s-a declanșat totul.

| EgroegD explică (pentru Brigaela):

Am văzut că știti multe din domeniul medicinei. E mai ok dacă aș consulta un neurolog?

| EgroegD explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc.

| EgroegD explică (pentru Brigaela):

Nevralgie de trigemen e diagnosticul primit azi, dar la neurolog am fost. Aţi ghicit la fix. happy

| Brigaela a răspuns (pentru EgroegD):

Nu are absolut nici un rost sa mergeti la neurolog, de nevralgiile de nervi faciali se ocupa ORL-istul. Daca medicul ORL are impresia ca este nevoie de consultatie neurologica, va va trimite la neurolog, dar cel mai probabil nu este cazul.