| AndreiMadda a întrebat:

Salutare TPU am 19 ani si port ochelari de la 13 ani, am miopie, -2.50 la ochiul drept -2.25 la ochiul stang. As putea face operatie? Cat ar costa operatia la ambii ochi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul oftalmolog stie, il poti intreba cand mergi la consultatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Operatia e destul de riscanta
O cunostinta s-a dus la cel mai bun doctor din tara din domeniul oftalmologiei Monica Pop cu aceeasi problema si i-a zis "nu te opera fata ca e riscant!"
Plus ca chiar daca reuseste operatia, o sa te tina cativa ani dupa iar o sa vezi ca naiba, mai e si scumpa costa 1000 si cv de euro la ambii ochi, iar consultul inainte de operatie mai costa si ala o gramada de bani.
Eu zic ca daca iti e bine cu ochelarii, nu te dor ochii de la ei sa ii porti in continuare daca faci operatia poti ajunge cu o vedere mai ca naiba.

| PeFuga a răspuns:

Mergi la o consultatie la o clinica unde se pot face astfel de interventii. Medicul iti va spune daca in cazul tău este sau nu recomandat si care sunt riscurile. Răspunsul diferă de la pacient la pacient. Oricum, din cate stiu, interventia se face dupa 21 de ani pentru ca in jurul acelei vârste se stabilizează dioptriile.

| Vanessa879e93 a răspuns:

Si eu am miopie, de la 7 ani! Am mult mai mult ca tine,-4.25 si -4.50.
Poti face operatie de la 18 ani si merita, costa peste 3000 ron pentru un ochi! Acum depinde unde vrei sa-ti faci operatia! Sper ca te-am ajutat!