| Merloc a întrebat:

Am avut o problema ieri. O persoana infectata cu HIV/SIDA m-a zgariat cu unghia pana la sange. Exista sansa sa fi luat virusul? Am cautat pe net dar nu gasesc astfel de cazuri cu zgarietura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madb a răspuns:

Nu daca persoana care te-a zgariat nu avea o rana deschisa cu care sa te fii atins unde ti-a dat sangele. Daca ai cautat pe internet ai vazut ca HIV se transmite prin schimb de fluide ale organismului...sange, sperma. Deci...ca sa contactezi HIV trebuia ca si persoana bolnava sa aiba o rana sangeroasa si sa te atingi in locul ranii tale de rana eitongue, sau sa-ti faci injectii cu seringi folosite de ea, sau operatii stomatologice sau sex neprotejattongue sau era o prostie acum cativa ani nu stiu daca se mai practicahee hee sa te tai la deget tu si prietena ta cea mai buna, prietenul tau cel mai bun si sa va faceti frati de sange, o mare prostie! Oricum, daca fluidele organismului tau nu intru in contact cu fluidele unei persoane purtatoare de HIV nu-ti face griji!

6 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Nu cred, daca persoana nu sangera si nu ai venit in contact direct cu sangele ei pe rana probabil ca poti sta linistit/a. unde gasesti oamenii astia oricum?!

| Merloc explică (pentru DimLight):

Crezi ca oamenii astia vor sa aiba acest virus? Sunt oameni normali pentru mine chiar daca sufera de virus. Astfel de oameni se pot intalnii in familia oricui sau in grupul de prieteni

| DimLight a răspuns (pentru Merloc):

Nu e ca si cum ai putea face sida, asta il iei, clar. da.e super lame pentru parinti care nasc copii cu sida, la fel cum sunt lame cei care nu le spun celor apropiati ca au asa ceva daca stiu..si uite asa prin doctori si alte cele iei sida ca prostu si cei care il au probabil nici nu stiu o perioada iar apoi probabil putin le mai pasa. normal ca nimeni nu vrea sa aiba; eram doar curios cum si unde ai intalnit o astfel de persoana si daca ti-a spus cum a ajuns sa aiba, atat tot, scuze pentru ofensa daca asa s-a simtit

| Merloc explică (pentru DimLight):

Din neatentia doctorilor s-a ales cu virusul.

| ElenaSA a răspuns:

Daca nu ai intrat in contact cu sangele persoanei nu cred ca iei virusul.

| Corleonee a răspuns:

Hiv/sida nu se ia prin atingerea cu unghia big grin