| baiatulxboyx a întrebat:

Am citit vreo 2 articole pe net si alte cateva pareri din care am inteles ca fructele nu sunt permise in culturism pentru ca, cica, influenteaza cresterea( o incetineste), iar eu fac sala pentru cresterea in masa musculara( ingrasare ) si de obicei mananc si fructe ( in loc de dulciuri ) deoarece sunt copil ( 15 ani ) si mai am si eu pofta de ceva dulce.De exemplu, azi am mancat :

7: Trezire
7:30 - 2 piersici
8 : Cereale cu fructe deshidratate( musli ) si o inghetata cu lapte si ciocolata + un pahar de suc de portocale
9 :30 - o banana
10 : sala pana la 11 jumate
11 :30 - un baton weider cu 16 g proteine
12 : ajuns acasa
12:30 - cam 500 gr - 1 kg cirese
14 - Friptura la gratar cu legume si paine
16 : mai mananc ceva
17 : meditatii pana la 19
19 : iesit de la meditatii
19 :30 : mananc ceva
21 : 30 - un pahar de lapte cald
22 - 22:30 : culcare

As vrea sa imi spuneti ce sa mananc la ora 16 si la ora 19 :30. Dupa cum vedeti, dulce am mancat doar o inghetata ( 110 kcal ) si in rest fructe...Si sa ma lamuriti daca am voie sa mananc fructe sau nu in cazul in care fac sala pentru cresterea in masa musculara.Cirese nu mananc prea des, dar atunci cand le prind, mananc destul de multe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Inexactitati de pe net. In culturism, e permis sa maninci orice, oricum organismul, la miscarea intensa la care e supus, va arde totul, eliminind ce nu are nevoie si pastrind ceea ce e necesar. Deci maninca tot ce vrei, dulce, fructe, etc, acestea se vor transforma in masa musculara.

| Trandafir_Radu_1980 a răspuns:

Salut! Gasesti informatii complete despre muschi si masa musculara pe Sportaholic www.sportaholic.ro