| Membra a întrebat:

Am doar 14 ani şi de astăzi m-am hotărât să îmi schimb un pic stilul de viaţă; vreau să am unul sănătos şi cât se poate de adecvat, plus că dorinţa mea ar fi să slăbesc cam 10 kilograme în câteva luni. (maxim 7 luni) Prin urmare, în prezent ţin un regim la recomandarea medicului şi fac sport zilnic. Chiar azi mi-am luat o bicicletă eliptică mecanică şi sunt foarte încântată, am făcut rost de ambiţie, ceea ce este minunat. Întrebarea mea este cu privire la ea... Cam câte minute pe zi să lucrez la aceasta? (recomandări, sfaturi, experienţe, orice, mi-aţi fi de mare ajutor) Eu de exemplu am folosit-o pe la ora 18 aproximativ 10 minute şi ceva, este chiar dificil pentru început. Pe la ora 22 am mai lucrat 20 de minute, ce ziceţi? E bine, nu e bine, să mai reduc? Să mai lungesc timpul? Vă rog mult, răspundeţi-mi, mulţumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Jumatate de ora pe zi minim alternand viteze: cand mai repede, cand mai incet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E destul de bine,mai ales pentru inceput.Cel mai bine, in schimb, ar fi in jur de 40 de minute, cu viteza mare(cu unele pauze sau momente in care se reduce viteza).Cu o alimentatoie potrivita, poti slabi cat iti doresti in mai putin de 7 luni(poti ajunge la greutatea dorita chiar in doua luni, dar asta depinde mai mult de origanism). Succes.