| KaPy2 a întrebat:

Am și eu o problema, ma doare bicepsul de la mana dreapta
Astăzi am dat și eu 5 lovituri în boxer, ma străduiam sa dau 999, acasă m-a luat durerea de biceps, am făcut febra musculara sau o întindere ceva și cu ce as putea da sa treacă durerea
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| shoBy1 a răspuns:

Ai facut intindere, relaxeazate, fa-ti un mic masaj si apoi incearca si fa exercitii cu acea mana, o sa iti treaca incet incet.

| KaPy2 explică (pentru shoBy1):

Mulțumesc frumos, când fac skandenberg cu colegi fac cu 4-5 iar ma doare bicepsu, în spre cot asa

| Cosmin86 a răspuns (pentru KaPy2):

Te doare tendonul bicepsului, nu bicepsul.

La skan sunt solicitate tendoanele mai mult decat muschii.

Ataca si tu pe incheietura daca te dor bicepsii, suceste-i incheietura si castigi fara sa-ti fortezi bicepsul

| KaPy2 explică (pentru Cosmin86):

Pai eu imi dai colegi pe drept, daca as face podu dau si alti din clasele mai mari, dar la boxer am dat de 5 ori in boxer si ma dor tendoanele...

| Cosmin86 a răspuns (pentru KaPy2):

Cum adica "pe drept"? Si termenul "podul" nu exista, e o aberatie de copii mici. Skandenberg-ul este in primul rand lupta incheieturilor, abia apoi intra celelalte grupe si intr-un final tot corpul.

Inteleg ca nu ai citit regulametnul, dar nu ai vazut macar meciuri de la concursuri la TV? Ai voie sa ataci pe degete, pe incheietura, pe ORICE.

P.S. : skan cu incheietura dreapta iti uzeaza destul de mult incheietura, trebuie sa inveti sa ataci si sa tragi cu tot corpul, cel mai greu la skandenberg e sa inveti sa bagi toate grupele in miscare ( piept, spate, umeri ), atunci ti se dubleaza forta

| KaPy2 explică (pentru Cosmin86):

Pe drept inseamna sa nu-i sucesti incheietura.nimic eu ii dau fara sa le sucesc mana iar podul inseamna ai suci incheietura

| Cosmin86 a răspuns (pentru KaPy2):

Stiu, dar REGULAMENTUL permite asta.

skandenberg pe drept = DUPA REGULAMENTUL OFICIAL

"eu ii dau fara sa le sucesc mana" => tu nu faci skandenberg, ci bambilici

Repet intrebarea : n-ai vazut meciuri destule la TV? ( meciuri oficiale, cu arbitrii, etc )

Uite un meci :
http://www.youtube.com/watch?v=Q1EU8b6U_Q8

vezi la 2:48 cum s-a urcat pe incheietura lui, ala se numeste HIGH-HAND si e doar UNA din MAI MULTE tehnici de incheietura.

PE DREPT = CU SUCIT DE INCHEIETURA ( nu doar in jos, ci si in lateral, sau multe alte metode )

| Cosmin86 a răspuns (pentru KaPy2):

Ai invatat sa faci skandenberg? sau tot ca un copil mic faci cu incheietura dreapta?

| KaPy2 explică (pentru Cosmin86):

Da,am învățat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru KaPy2):

Bun, sper ca in sfarsit sucesti si tu incheietura sau degetele.

Vii la nationale? La ce categorie intri?