| anonim_4396 a întrebat:

am mai pus intrebarea asta o data dar totusi vreau sa ma sfatuiti. Eu fac 14 ani in septembrie si sunt supraponderal, am uitat sa precizez sunt baiat si am 1.68 inaltimea si in jur de 76-77kg si daca s-ar putea as vrea sa slabesc cam 6kg sa ajung la 70. Ce ar trebui sa fac. ce exerciti si ce ar trebui sa mananc ca sa nu ma ingras. Si cam in cat timp ar da rezultate aceasta dieta? Va rog spuneti-mi. Ca de fiecare data ofer FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iяiηα a răspuns:

Deci,trebuie sa retii ca trebuie sa mananci 3 mese pe zi, fara dulciuri sau gustari intre mese, decat daca sunt fructe.Gandeste-te in functie de cand te scoli dimineata si alegeti o ora in care vei lua in fiecare zi micul dejun.Stabileste o ora si pentru pranz si cina. Ceea ce e important este sa nu mananci haotic, din acest motiv e bine sa-ti fixezi o anumita ora pentru fiecare masa. Micul dejun trebuie sa contina un iaurt, un fruct, paine prajita cu gem, ..etc,sau ceva care sa nu fie bogat caloric.La pranz e de ajuns sa mananci o supa buna si felul 2 peste sau ceva usor.Cina nu trebuie sa depasesca ora 18 si e de preferat sa fie alcatuita dintr-o salata sau fructe.Va fi greu la inceput, dar te vei obisnui.Nu uita sa-ti aloci macar cate 30 de minute pe zi in care vei face exercitii fizice.Meniul zilnic ti-l alegi singur, eu ti-am dat doar niste exemple, dar nu uita ca alimentele alese sa nu fie bogate caloric, dar nici sa nu te infometezi, ca nu e bine..Incearca sa te abtii de la dulciuri.Eu zic ca daca tii o astfel de "dieta" 2, 3 saptamani rezultatele se vor vedea.
Daca ti se face foame intre mese bea apa si mananca un mar.
Nu uita sa consumi minimum 2 litri apa/ceai pe zi.
Iti urez bafta si sunt sigura ca vei reusi?>big grin

6 răspunsuri:
| Iяiηα a răspuns:

Sper sa reusesti. Fundita?puppy dog eyes

| Iяiηα a răspuns:

Multumesc frumos pentru funda.Sunt sigura ca vei fi mai bine.

| xXxDragosHHHxXx a răspuns (pentru Iяiηα):

Npc ieri nu am mancat prea multe. am baut o cana de aia de 150ml de ceai verde am facut flotari, genoflexiuni, abdomene, am alergat pe afara. daca o tin asa poate ajung la 70

| Iяiηα a răspuns (pentru xXxDragosHHHxXx):

E foarte bine. Tine-o tot asa.happy

| Lazar_Alexandra_1995_xlNc a răspuns:

Daca vrei rezultate perceptibile, dimineata fa 15 minute jogging si seara la fel, plus 50 abdominale, 50 extensii, 10 flotari, 35 genoflexiuni, pe care le faci in felul urmator: 25 abdominale, 25 extensii, 5 flotari, 15 genoflexiuni si repeti figura inca o data, daca poti de doua ori, ar fi perfect. Ai grija sa te incalzesti bine inainte de orice exercitii sportive.

| xXxDragosHHHxXx a răspuns (pentru Lazar_Alexandra_1995_xlNc):

Va multumesc amandurora amandoua raspunsuri m-au ajutat