| WhiskeyFaraNume a întrebat:

Am o mica problema. Acum cateva luni, alergand prin casa dupa pisoi (da stiu, sunt un ciudat =)) ) m-am lovit cu piciorul, mai exact cu degetul mare de la piciorul drept intr-un toc al usii. Atunci unghia mi s-a crapat, mi-a curs f. putin sange si si-a revenit, dar acum in jur de o luna, ferfelindu-ma prin pat (tot din cauza pisoiului =)) ) mi s-a agatat unghia care mai statea intr-un fir agatat de carne de pilota si mi s-a rupt. pe sub unghia rupta deja crescuse aproape jumatate de unghie, dar acum ceva timp mi s-a intamplat ceva. Eu stand aproape zilnic (in afara de weekend si zile libere) la scoala, a inceput sa se inroseasca (rosu-visiniu) si sa se intareasca o mica zona din lateralul unghiei (o bucata de carne). tot la fel, alergand dupa pisoi m-am lovit in acelasi prag, si mi s-a format ca un fel de basica, ceva mai alb, un fel de coaja, piele moarta. Cand mi-a trecut, in locul unde se facuse "basica" carnea a devenit maro (portiune foarte mica, mai mica de jumatate de centimetru), care ma doare doar cand apas. Este ceva inneregula, trebuie sa ma tratez de ceva, sau este doar o vindecare? Mama lucrand in domeniul medical mi-a spus ca acolo ar fi putut fi o punga de puroi care a fost sparta, i-ar acum ar putea sa mi se incarneze unghia, aveti o poza aici cu ce vorbesc : http://imgur.com/fht0c9H (arata mai urat in poza decat in realitate) Multumesc.

P.S. : Eu alerg cu pisoiul prin casa seara pentru a-l obosi (stau la bloc deci nu il pot lasa afara) ca sa pot dormi si eu linistit pentru ca altfel vine la mine in pat si ma deranjeaza mult mult timp sa ma joc cu el. Am spus asta ca sa nu ma credeti un ciudat care alearga noaptea dupa o pisica =)).

P.S.S. :Dau Funda + Vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi totusi mai bine sa vorbesti inca o data cu mama ta despre asta si sa te duci eventual la un medic.Pana atunci ar trebui sa faci asa de doua ori pe zi: pui intr-un vas niste apa gata fiarta(fierbinte, 300 ml, cum a fiert o pui in vas) iar apoi adaugi o ligurita de sare si o ligura de soda de mancare si lasi sa se raceasca cand s-a racit pui degetul acolo pe cateva minute si repeti procedura de doua ori pe zi minim o saptamana daca nu ajuta ar trebui sa te vada un medic dar pot sa garantez ca va ajuta happy successa te faci bine! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol cand am postat raspunsul nu m-am uitat la poza big grin nici medic nu iti trebui ca nu ii nimic grav eu am avut probleme mai mari rolling on the floor fa procedura cu sare si soda care te va trata si va dezinfecta locul sa stii ca te va ajutawinking

| WhiskeyFaraNume explică (pentru anonim_4396):

Da, dar chestia e ca atunci cand ma mai lovesc la deget ca na, nebunia nebunie ramane, ma doare de zici ca mi-a dat cineva cu ciocanu' peste degete... ciocan pneumatic (am patit si asta rolling on the floor )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa asa cum am scris mai sus si dupa o saptamana(minim) iti pui muult mult tifon steril si cand o sa te lovesti nu vei simti fiindca va fi tifonu l big grin tifonul sa il schimbi in fiecare zi iar procedurile o sa ajute doar daca le faci minim o saptamana.Ai grijawinking si salutari pisicutei rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa si in loc sa alergi poate cauti o metoda de genu pur si simplu mergi dupa ea si o sperii cu cate un lucru ma rog stiu cas nebuna si ca vreau sa sperii pisica lol dar ca sa o distrezi ai putea lua o jucarie si legi sus la ea o ata ceva si tu stand pe pat iar pisica fiind jos o sa o zadari si o sa o obosesti big grin ps: cati ani ai? ^.^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara pe mine, dar prost mai esti laughing.
Te lovesti odata la picior - din cauza pisicii.
Te lovesti si a doua oara, dar sa te lovesti si a 3a oara tot din cauza ei? laughing))
Da-o in colo de pisica ca eu cred ca o aruncam de la balcon laughing.