| Valentinbaciu2002 a întrebat:

Am o problema. Cam de o luna mi-au aparut niste pete de culoare maro(deschis). Mai intai mi-au aparut pe spate, iar acum pe maini. Am fost la o farmacie si mi-au zis ca e de la lipsa de vitamine, dar nu cred asta. ma puteti ajuta? E grav? Vreau sa ma duc la un dermatolog, dar nu o gasesc doctorita de familie pentru o trimitere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic "un dat cu parerea"asupra melanozei(melanoza->orice afectiune care este caracterizata printr-o hiperpigmentare a pielii)--- du-te la un dermatolog!

Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi bine sa faci o cura de plaja treptata!
Plaja se face intre orele 8 si 10 dimineata, incepand cu 5 minute fata + 5 minute spate, in trepte marite zilnic cu cate 5 minute pe fiecare parte, dar nu mai mult de cate 30 minute fata /spate!
Se vor consuma multe fructe bio, bine coapte si cat mai zemoase.
Se va evita consumul bauturilor "racoritoare" artificiale, mai ales cele carbogazoase.

Dupa ce te bronzezi treptat, acele pete se vor diminua /pierde treptat.

| WaterDrop a răspuns:

Intr`un studiu recent al cercetatorilor de la Oxford, s-a dovedit ca datorita poluarii ce a subtiat statul de ozon, razele solare afecteaza mult mai intens in zilele noastre persoanele cu varste intre 15 si 19 ani, in special atunci cand nu ies din casa prea des si stau foarte mult in fata ecranelor.Intai incep sa le apara pete de culoare maro deschis pe spate si incep sa se extinda incet pe maini, apoi pe piept si restul corpului, parul le este tot mai ciufulit dimineata, incep sa mearga tot mai putin pe jos si intr-un final se transforma in broaste testoase.

Trebuie sa mergi urgent la un dermatolog si sa vorbesti cu parintii tai sau risti sa devii si tu una.