| Manaila968 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema pe care nu reusesc sa o controlez, eu am o problema de sanatate, eu am handicap si tulburare de spectru de autist, mereu am probleme, in ultima vreme am inceput sa am ticuri pe care nu reusesc sa le controlez sau sa le opresc, in fiecare zi am tentinta de a ma masturba si mai am un tic, tot timpul cand plec cu masina sau cu autobuzele ma tot deranjeaza chilotii si pantaloni si ma tot scarpin la chiloti si la pantaloni dar nu stiu mai exact cum sa explic dar am si stereotipi explic si mai am 2 ticuri, in trecut am avut probleme cu suntele si dupa nu am mai facut, acum am inceput din nou cu sunetele si nu reusesc sa ma abtin si mai am una, cand mi-am cumparat laptop am reusit sa ii stric sistemul de operqre si cand incerc sa instalez sistemul de operare pe noul meu laptop am inceput sa am tihuri pe care nu le pot scapa de ele mai de graba il sting si il reaprind repetitib de mai multe ori, eu nu pot trece peste momentele mele grele mai ales cu tihurile si mai sunt si batjocorit de colegii la scoala si colegii ma tot resping si cand ii spun doamnei diriginte si ai parintilor mei diriginta ii cearta si dupa se opresc dar dupa ei au inceput din nou si elevii nu se tot oprec si tot repeta sa ma batjocoreasca, am nevoie de ajutor, am stat si de vorba cu psiholoaga scolii dar si de la spital si tot se repeta, cum sa trec peste momentele mele dificile?(mi-as dori sa nu ma raspundeti la mistouri) dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa înțelegi și sa ți cont de un lucru,o data ce tu ai anumite probleme,sau un anume handicap,exista posibilitatea sa se manifeste o data cu trecerea timpului în niște moduri neasteptate.
Exista posibilitatea sa poți la un moment dat sa le ți sub control,sau sa iei un tratament ce sa te ajute sa faci asta,dar pana una alta trebuie și tu sa ști ca mai greu sau mai ușor trebuie sa treci prin niște etape.

Dacă o sa te menții pozitiv,o sa ignori mistourile, și o sa îți induci tu ție ca esti un om ok, doar ca ai anumite chestii mai speciale decât alții, o sa reușești sa razbesti cu bine.
Dacă vrei sa vorbești cu cineva sau sa primești mai multe sfaturi constructive, vorbește cu părinții sau cauta tu un psihoterapeut bun ce te va asculta și îndruma cum trebuie.

| IceRope a răspuns:

Mergi pentru control la specialiști, nu la submediocri cu diplome cumpărate. Caută -l pe cel mai renumit și fă o programare. Aici ți-ai găsit cauți răspunsuri, unde majoritatea abia leagă două vorbe corect?

| MihaiSpeedster a răspuns:

În primul rând, ce vârstă ai.
Trebuie să mergi la un neurolog. Ticurile se pot menține sub control într-o anumită proporție, cu medicamente. În funcție de gradul de severitate, va prescrie o anumită clasă de medicamente, și o doza. Ori un stimulent, gen Aderall, sau un regulator de dispoziție, gen Abilify. In paralel, eu te sfătuiesc să încerci neurofeedback. Sper sa existe și în Romania. Ți se pun niște electrozi pe cap, și îți măsoară activitatea cerebrală în anumite zone, și îți forțează creierul să se echilibreze. Ședințele durează 20-30 minute, nu e cu ace, dureri, etc. Te uiti la televizor, pur și simplu. Doctorul piate va spune ca nu s-a demonstrat ca este eficienta, dar la unii este, crede-ma. Merită să incerci.
În orice caz, pasul 1 e să mergi la neurolog.
Baftă.
PS. Și eu am ADHD. Am o viață normală.

| ionur a răspuns:

Cine face mișto de tine sa dea Dumnezeu sa aibă și el la fel cu asa ceva nu-i de joaca și nici mișto nu se face chiar îmi pare rău cu adevărat ca ai toate astea și nu știu ce sa zic sa sa spun da chiar mi-as dori cu adevărat din toată inima sa scapi de toate astea nu mai pune la inima ce-ți spune colegi de tine sau cine face mișto de tine evital nu-l bagă în seamă ăia nu sunt oamenii adevărați.

| 1234568807 a răspuns (pentru ionur):

Daca o persoana face misto de cineva bolnav, inseamna ca persoana aia e la fel de dusa cu capu

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

Ai dreptate

| ionur a răspuns:

Nu te mai masturba zi de zi nu-i normal nici sănătos uite eu recunosc că-mi vine și mie s-o fac uneori ba chiar și zi de zi uneori îmi vine s-o fac da nu o fac și o data maxim de 2 ori pe săptămână și aia doar în ziua aia adică în ziua din săptămâna aia alta nu mai fac ma uit și la chestiile alea nu le zic numele și atâta. Fa o data pe săptămână și este de ajuns.

| Alinailies a răspuns:

Ai nevoie de un terapeut cu care sa faci terapie comportamentala pentru a redirectiona aceste comportamente. Sunt foarte multi astfel de terapeuti. Cauta pe Facebook grupuri despre autism deoarece se discuta despre fel de fel de probleme legate de autism.
Numai bine!

| Eriii a răspuns:

Nu prea stiu cum sa te ajut... legat de chestia asta ca iti vine sa te masturbezi, probabil ai facut-o prea des si chestia asta ajuta cu stresul, deci probabil reactionezi asa la stres. incearca sa eviti situatii stresante cat mai mult si sa faci alte lucruri in loc de asta, de exemplu exercitii de respiratie sau sa numeri pana la un anumit numar sau idk, vezi tu ce te calmeaza. colegii tai sunt prosti, asa sunt toti copii si stiu numai sa judece ca na se plictisesc saracii. nu prea ai ce sa le faci, ignora-i, fac asta pentru atentie. Oricum, nu stiu daca te ajuta, dar gandeste-te ca nu au cum sa iti influenteze viata in niciun fel decat daca te afecteaza psihic sau ceva, asa ca incearca sa nu pui la suflet orice zic si sa te doara in fund de ei, oricum probabil nu o sa ii mai vezi dupa. Legat de scarpinat, asta la fel, ar putea fi de la stres, sau poate ai o iritatie de la par de exemplu sau materialul chilotilor. incearca sa porti numai chiloti 100% de bumbac, chestia asta chiar face o diferenta, si sa te speli des si sa te razi/epilezi. in rest nu prea stiu csz. toata lumea are unele ticuri, inclusiv eu. nu o sa le spun pe toate dar unul e sa ma scarpin in cap pana imi fac rani in scalp, altul e sa imi trosnesc degetele. incerc sa scap de ele dar e greu, mai ales ca fac asta inconstient si pana realizez e cam tarziu... in fine, ideea e ca nu ai de ce sa fii rusinat de ticuri, oricat de ciudateb ar fi, pentru ca ti-am zis, toata lumea are, stiu si unele persoane fix cu aceleasi ticuri ca ale tale. incearca sa nu te mai stresezi atat de tare in legatura cu ele si incearca cat poti sa te opresti sau sa le inlocuiesti cu unele mai sanatoase si mai putin evidente sau sa cauti altfel de solutii(de exemplu aia cu schimbatul materialului chilotilor sau sa incerci sa elimini cat mai mult stresul din viata ta. alta alternativa ar fi sa dai din picior oarecum, cand esti stresat, gen sa il tremuri oarecum, nj cum sa zic xd)