| SverinMihaela2012 a întrebat:

Salutare,TPU.Am probleme cu raceala,am fost citeva luni racita,am fost la medic si mi-a trecut, dar nu pe mult timp.Acum din nou sunt racita,imi curge nasul,ma doare gitul,am febra,iar dimineata cind ma trezesc am impresia ca sunt "fiarta".Beau pastile si primesc injectii, dar nu imi ajuta nimic. Poate stiti vreo metoda ceva, ca sa ma izbavesc de raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| d3men7zel a răspuns:

Nurofen Raceala si Gripa actioneaza rapid si eficient împotriva simptomelor de gripa si raceala, sau mai bine fa-ti o cana cu ceai si sa stai in pat sfatul meu happy sau iti mai poti vindeca raceala Intr-o cana cu apa fiarta, amesteca 2 lingurite cu otet de mere, 2 lingurite cu miere (sau mai multe, dupa gust si preferinte) si zeama proaspat stoarsa de la o jumatate de lamaie (zeama de lamaie ajuta foarte mult compozitia, dar nu este absolut necesara). Amesteca bine compozitia si bea cate 3 cani pe zi, sau baile calde, regulate, sunt ideale atunci cand esti racita si daca mai transpiri schimba hainele si lenjeria de pat repede iti doresc Insanatosire grabnica si multa sanatate Succes! Funda+vot? tongue

2 răspunsuri:
| ceaiuldetei a răspuns:

Cel mai bine este să stai cu picioarele în apă fierbinte cu sare și în timpul ăsta, să bei și un ceai cald, cu miere de albine, dacă se poate. Gălbenelele sunt bune la gust și dezinfectează. Nici mușețelul nu este rău. Metodele clasice ar trebui să dea rezultate mai bune decât pastilele, chiar dacă și ele au rostul lor. Medicamentele îți slăbesc organismul. Ar fi bine să ai pe cineva care să îți facă o frecție cu spirt și pe urmă să te învelească bine și să începi să transpiri. Ca pastilă, aș recomanda paracetamolul, nu aspirina. Mai încearcă niște Coldrex, dacă ai încredere, la pliculeț. Și ai mare grijă la curent. Ia vitamina C și dacă nu ai, mănâncă lămâie cu zahăr. Ar trebui să alunge răceala, pentru că stimulează anticorpii.