| PavelAnghelescu93 a întrebat:

Am și eu o întrebare referitoare la o "aluniță". În primul rând menționez că nu este chiar aluniță, este o formațiule asemănătoare aluniței de dimensiuni foarte mici și de culoare pielii. Nu mai știu exact termenul.
Vineri seară din greșeală am tras de ea fără să vreau și acum baza este roșie și capul este oarecum negru(roșu închis). Mă gândesc că am traumatizat-o. O să mă duc marți la doctor și probabil și la dermatolog, dar chestia pe care nu o înțeleg este... având în vedere că a trecut o zi și jumătate, nu ar trebui încet-încet să revină la normal după traumatism?
Adică... a fost un singur traumatism. Durere, mâncărimi nu am. Simt o mică senzație de usturime dacă mă joc cu ea mai puternic.
Per total i-am dat pace, doar ca să fiu sigur după traumatism am aplicat spirt pe zona respectivă.
Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GeneviveJ a răspuns:

Este foarte simplu sa faci un examen dermatologic, vorbesti cu medicul de familie ceri un bilet de trimitere, si dermatologul va vizualiza cu dermatoscopul exact leziunea respectiva pentru ca modificarile din profunzimea pielii nu sunt vizibile ochiometric. Asa ca pentru linistea ta, ia un bilet de trimitere si fugi la dermatolog. Sanatate!

| PavelAnghelescu93 explică (pentru GeneviveJ):

O să mă duc marți sau miercuri pentru că oricum momentan cam toată lumea e liberă. Nu sunt neapărat îngrijorat de ea, pentru că nu am rupt-o, nu sângerează, nu mă doare, nu și-a modificat forma.
Eram doar curios de ce nu revine încet-încet la proprietățiile de bază: culoarea normală a pielii și iritabilitatea