| aclean a întrebat:

TPU, Am si eu o problema care nu stiu cat de grava este. Am mancat in seara asta niste piept de pui la gratar. Pieptul de pui era din acela congelat, iar gratarul era o tigaie de teflon. Acum, din graba, exista posibilitatea sa-l fii preparat impropriu. Dar in orice caz, disparuse rozul caracteristic carnii crude. Cam ce mi se poate intampla din punct de vedere medical? Carnea congelata are un risc asa mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eu_stie_tot a răspuns:

Nu te panica, nu ai nimic. E bine ca incepi sa gatesti singur si probabil e prima oara cand faci gratar. Felicitari si tine-o tot asa! big grin Dar putin mai mult curaj data viitoare. Eu am invatat sa gatesc incercand tot felul de retete ciudate si jucandu-ma in bucatarie cu mancareawinking.

Pieptul de pui isi pierde culoare rozalie cand e gatit. Din cauza asta carnea de pui mai este numita si "carne alba". Pe de alta parte, vita de exemplu este "carne rosie".
Daca vrei si explicatia biologica, carnea de pui e alba pentru ca puiul spre deosebire de alte animale nu face multa miscare. Din cauza asta muschii lui nu au nevoie de foarte mult oxigen si deci sunt albi (oxigenul din hematiile din sange e cel care da culoarea rosie). Uite, de exemplu pieptul de pui. Puiul nu zboara si deci nu foloseste muschii pieptului la nimic. Deci pieptul de pui va fi sarac in compusul de fier si oxigen care da culoarea rosie a carnii.
Carnea rosie e considerata mai buna pentru sanatate cat si la gust, dar e mai scumpa. Cu cat animalul a fost lasat sa umble liber mai mult cu atat va avea carnea mai buna si mai rosie. Probabil puiul tau a fost crescut intr-o crescatorie unde nu avea foarte mult spatiu de miscare.

Carnea congelata nu e la fel de buna ca si carnea proaspata. Medical vorbind nu ai ce sa patesti de la ea. Dar problema apare atunci cand e inghetata. Apa din celulele de carne formeaza mici cristale care sparg peretii celulelor si carnea isi pierde o parte din aroma. Asta e tot.

Succes in continuare cu gatitulwinking!

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este normal ca sa se schimbe culoarea, la trecerea brusca de la o temperatura la alta! Daca ai putut manca-o, nu are ce sa ti se intample!

| InVisible99 a răspuns:

Pe bune? laughing
pai ce carne nu mai este congelata in ziua de azi?oh go on
Doar nu mergi la vanatoare/pescuit si vii cu hrana acasa si o gatesti tongue
Nu ai nimic laughing

| Chio9 a răspuns:

Deja imi saliveaza gura, piept de pui pfff.

Si crud il manc frate.

Nu patesti nimc stai linstit.

Pieptu d epui la gratar nu se mananca prea parjit e mai bun putin mai crud.

| aclean explică:

Clarific. NU e prima oara cand fac gratar, e prima oara cand ma grabesc laughing