| TnyBZ a întrebat:

Am si eu o problema, sunt un om obsedat de igiena, ma spal de 2 ori pe zi, si nu stiu ce naiba se intampla, ca noaptea transpir, iar transpiratia aia imi miroase foarte urat si se imbiba pana si in saltea. Mirosul nu este ala de transpiratie, ca de "ceapa", atunci cand nu te speli, e un miros ciudat, gen mirosul de mancare care ramane in haine. Mirosul nu vine de la subrat, vine de pe piept, spate, etc, iar ziua, dupa ce ajung acasa si am facut ceva efort de am transpirat acolo, putin, bluza, in jurul pieptului si pe spate are exact mirosul ala, dar nu asa accentuat ca de la transpiratia aia din noapte. M-am saturat, si nu stiu de la ce naiba e. In fiecare zi trebuie sa scot salteaua la aerisit si sa schimb lenjeria, a devenit un chin psihic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Degeaba esti tu curat pe exterior,degeaba ai hainele si cearșafurile spălate la zi, daca igiena corpului PE INTERIOR este precară. Toxinele se elimina doar prin urinare si dacă la, nu prin transpirație. Este un mit fals. Transpirația doar reglează temperatura ce creste odata cu frecventa bătăilor inimii. Mirosul urat al transpirației vine de la bacteriile din mediu, pe care nu le poti anihila in mare.
Corpul iti poate mirosi de la toxinele care se atrag in corp, în special în colon. Consulta un medic!

| LuiSa_Yo_1993 a răspuns (pentru Donsavas):

Ai găsit cauza? Și eu am aceeiasi problema

11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Incearca sa te speli cu protex, este antibacterian

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prin transpirație se elimină toxine.
Corpul respiră enorm prin porii pielii, care sunt 5000 per cm pătrat.
De aceea cei arși, care nu mai au piele prin care se elimină toxinele, mor din cauza aceasta.
Deci să nu fii supărat pe corpul tău și pe situație, el face cea mai bună treabă pe care poate să o facă, elimină astfel toxina.
Eu am fost într-o situație similară.
După o dietă de 20 de zile fără carne, mirosul a dispărut.
Astfel o să îți recomand și dtale, proteine mai puține, incepând cu carnea.
Și salate cât mai multe, ca Popeye marinarul.
După 3 săptămîni să îmi spui cum a fost.

| AliGab a răspuns:

Medic,medic si iar medic

| Țoglă a răspuns:

Fă sport că ești gras.
Și mie mi se împut picioarele noaptea că am 3 straturi de șonci.

| TnyBZ explică (pentru Țoglă):

Am 1.83 si 75 de kg, nu sunt gras deloc.

| Țoglă a răspuns (pentru TnyBZ):

Fă sport pentru a elimina toxinele înainte să mergi la duș.

| Adryan17 a răspuns:

Duci o viata activa si sanatoasa? Practici sport?

| TnyBZ explică (pentru Adryan17):

Viata activa am, nu sunt sedentar, mananc destul de sanatos, m-am lasat recent de fumat, dar transpiratia o am dinainte. Merg regulat pe bicicleta, cand permite vremea.

| Adryan17 a răspuns (pentru TnyBZ):

Daca ai o viata activa si ai o igiena mai mult ca decenta atunci problema nu e de la stilul de viata.
Cauza poate fi o afectiune endocrina. Recomand sa contactezi un specialist si sa iti faci un control.

| Bistrra a răspuns:

Verifica-ti corpul sa nu ai o rana deschisa, perforatie in piele, poate ai cazut pe jos si ti-ai fracturat noada sau coada care apasa pe colon si posibil perforat, ceea ce face ca toxinele din el sa se amestece cu transpiratia din piele. de exemplu daca mananci ceafa de porc o sa mirosi ca un porc, sau daca mananci ciuperci mirosi a ciuperci etc. daca nu, ai perforatie in stomac(ulcer) de la refluxul de acid din stomac sau glanda tiroida trebuie tratata. cel mai bine e sa mergi la doctor si sa verifici cu un CT scan sau RMN, sau poate ar fi bine sa iti alegi alti prieteni sau iubite happy