| Lukasz a întrebat:

Astazi am ajuns de la scoala si pe la ora 4 a inceput sa-mi curga nasul, pana s-a ajuns sa am febra si sa trebuiasca sa-mi suflu nasul de 5 in 5 minute si tocmai azi am scapat de o durere de gat agresiva, macar sper sa nu ma ia iar. Cel mai naspa e de sora mea mai mica, pentru ca s-ar putea sa ia de la mine si eu la 15 ani, nu am fost niciodata internat in spital si cred ca asta va urma daca maine ma voi trezi mai rau.
Momentan iau tantum verde, paracetamol si nurofen. Exista vreo alta solutie sa-mi treaca acasa? Sau pana la urma trebuie sa merg la spital?
Si cum as putea sa ma feresc sa nu-i dau lui sora mea? Merge doar sa fiu super precaut sau se ia pur si simplu din aer? Eu am fost la scoala precaut, m-am spalat pe maini, m-am ferit de oameni raciti, dar totusi, tot am racit.
Ce sa fac?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă iei pastile este bine. Și mai ales paracetamol.
Folosește ceapa și usturoi cât mai des, și fiecare la mese diferite.

| Andreeush a răspuns:

Mergi la medicul de familie, poate îți dă un tratament care să te ajute.

| Ineys a răspuns:

Este vorba de imunitate. Daca sora ta are o imunitate slaba va capata si ea raceala inevitabil. Daca si ai tai au o imunitate slaba la fel.

Singura solutie este sa stai in carantina, ceea ce ma indoiesc ca se va intampla.

Daca ti se agraveaza simptomele, adica faci febra cu temperatura mare, ai varsaturi, dureri de cap ce persista, etc, mergi la medicul de familie sau medicul de garda. Nu sta asa!