| NeneaFane a întrebat:

Salutare,TPU! Astăzi este a 8-a zi de când m-am lăsat de fumat. Când fumează cineva lângă mine nu îmi face pofta,dar am rămas cu o chestie pe creier.m-am învățat sa fumez,adică ma deranjează strict obiceiul asta,parca tânjesc după o Țigara,am in reflex sa fumez. Cât timp o sa mai dureze pana când îmi dispare și acest reflex? Din câte am observat când stăteam lângă fumători, corpul meu nu mai tânjeste după nicotina ci tânjește mai mult după obiceiul de a fuma.Precizez ca am 19 ani si mie mi-a plăcut mult sa fumez, dar m-am lăsat din cauza ca îmi afecta viata sexuală și îmi era frica sa nu ma îmbolnăvesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Am 6 ani de cand m-am lasat si inca tanjesc dupa o tigara.
Dar stiu ca imi face rau si o las balta.

| Jouliete a răspuns:

Bravo, este bine ca ai reușit! Iar acest obicei va disparea cu timpul, adica 8 zile este un termen mic pentru anumite obisnuințe, trebuie sa astepti macar 2 luni ca sa îți iasă complet din reflex fiindca aceea era o rutina iar acum nu mai este, creierul tau trebuie sa elimine o acțiune adanca( fiindca o faceai des) din el, eliberand acel spațiu ocupat de obiceiul acela si de aceea depune un efort si îi ia si mai mult timp.

| NeneaFane explică (pentru Jouliete):

Mulțumesc mult!

| Noone09 a răspuns:

Tata a fumat 30 ani si s-a lăsat de fumat într-o sap. El fuma 2 3 pachete de țigări pe zi a mai avut acest reflex timp de o luna sau ceva de genul dar si acum dupa 3 ani de când s-a lăsat mai are vise in care se apucă iar de fumat doar uneori...