| VoicuStefanDaniel a întrebat:

Bun sa incep cu inceputu, acum 1 an mi-au iesit 3 negi pe palma dreapta, eu de atunci nu i-am bagat in seama tocmai acum am inceput sa dau cu o solutie numita: Verolit forte. Solutia este buna dar nu inteleg de ce mi-au aparut pe langa negi este o chestie alba si este mare, sa fi aplicat din greseala si pe piele? am auzit ca solutia aceasta arde negi. si in 1 sapt am vazut ca miau ars pe 2 i-am rupt eu pe langa ei erau piele moarta si ei dabia se tineau, intrebarea mea este ceva dac a i-am rupt? ei erau deja pe duca, si pe urma m-am spalat pe maini m-am bandajat, eu acu mai am 1 neg care si ala e scos din radacina lui si trebuie sa cada dar nu scot mai dau cu solutia aceea. Va rog sa-mi spuneti daca este vreun risc. Ar putea aparea din nou sad? Fundaa pls ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Verucile(negii) pot fi usor confundate cu bataturile! Deci, cel mai bine ar fi sa te prezinti la un control la un specialist dermatolog care va sti exact despre ce afectiune este vorba si ce tratament se impune.

| VoicuStefanDaniel explică (pentru alessia5158):

Eu acum negii nu-i mai ii am le-am dat cu solutie, si a ramas doar partea aceea alba pe langa neg dar si ea dispare, cel din palma are un punctulet negru in mijloc nu stiu ce este, problema e sa nu mai imi apare iarasi, ca eu i-am scos cand erau pe cale sa cada acu' nu stiu la multi le apare negii si trec adica multi zic ca este si virusul, HPV dar nu am asa ceva, de 1 an si ceva ii am pe mana si nu ma dureau deloc numai daca apasam tare pe eii ma durea putin, acu nu stiu ce sa zic. happy

| alessia5158 a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Verucile (negii) apar in urma infectiei cu HPV --- vezi link:https://dermatoblog.wordpress.com/2009/01/03/cum-apar-verucile-negii/

| VoicuStefanDaniel explică (pentru alessia5158):

Tu ce mi-ai aratat aici nu are nici o legatura cu ce am eu laughing nu am eu asa ceva pe picior sau mana o-o eu am doar niste negi adica aveam negii, daca aveam HPV pana acum apareau si pe picior si peste tot dar nu am. pur si simplu acu' 1 an mi-a aparut 3 negi pe palma nu m-a durut, nu stiu de la ce am facut, faptul' ca am numarat negii unei fete?

| alessia5158 a răspuns (pentru VoicuStefanDaniel):

Ti-am dat link-ul numai pentru a te convinge ca negii, spre deosebire de bataturi, sunt formatiuni a caror cauza este intotdeauna de natura virotica(HPV) si sunt contagiosi (se pot transmite de la o persoana la alta).In schimb, batatura este o aglomerare de celule inerte ale epidermei care apare in zone expuse frecarii.
Pentru motivul ca cele doua tipuri de formatiuni tegumentare se pot confunda, ti-am sugerat sa consulti un dermatolog--- atata tot, vis a vis de intrebarea ta!