| Marynel_Manolache_S._1999 a întrebat:

Curand am facut niste analize pentru CMV igg si igm.Rezultatele sut asa.
IGM nonreactive avand valoare de 0.12, limita normal fiind de 0, 85.
IGG reactive avand valoarea 89, 90,limita normal fiind de 6.
Imi poate explica careva ce inseamna si ce problema prezinta aceste analize? e ceva grav? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nimic grav. Inseamna ca ai avut in trecut infectia (peste 80% din oameni o au), iar acum te-ai vindecat si esti imun la ea (n-o vei mai face). E varianta cea mai buna